2 mld złotych w energii odnawialnej - tylko czy to się opłaca?
Przy obecnym zużyciu paliw kopalnych dostępnych w Polsce wystarczy ich na kilkadziesiąt lat. Z czasem dotarcie do nich będzie coraz droższe i trudniejsze. Energia odnawialna jest konkurencyjna biorąc pod uwagę koszt produkcji energii z nowych źródeł odnawialnych i nowych źródeł bazujących na paliwach kopalnych typu węgiel, gaz czy uran. Głównym problemem związanym z energią odnawialną jest to, że musi ona konkurować z energią ze zamortyzowanego starego systemu energetycznego. Jak powiedział Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu Instytutu Energii Odnawialnej, polski rynek energetyki bazującej na małych, rozproszonych technologiach w ubiegłym roku osiągnął wartość około 2 miliardów złotych.
– Ubiegły rok nie był pod tym względem najlepszy. Nie było właściwych systemów wsparcia dla zielonych źródeł ciepła, a system wsparcia przy produkcji zielonej energii elektrycznej przestał działać. Pomimo okresu przejściowego obroty na rynku małych i mikroźródeł sięgały 2 miliardy złotych, co jest jedynie kroplą w morzu potrzeb – ocenia Wiśniewski.
Unia Europejska w samej energetyce odnawialnej buduje w ciągu roku około 25 GW mocy i inwestuje w tą działalność około 25 miliardów euro rocznie. Zdaniem Wiśniewskiego, Polska powinna inwestować w odnawialne źródła energii minimum 2-4 miliardy złotych rocznie, by osiągnąć cele zapisane w przepisach unijnych na rok 2020.
eNewsroom/ as/