Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Są dane GUS o produkcji przemysłowej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 września 2015, 15:48

    Aktualizacja: 17 września 2015, 21:57

  • 1
  • Powiększ tekst

W sierpniu 2015 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,3 proc. wyższa niż przed rokiem, zaś produkcja montażowo-budowlana wzrosła o 4,8 proc. w stosunku do ubiegłorocznej - podał dziś Główny Urząd Statystyczny.

"W sierpniu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 5,3 proc. w porównaniu z sierpniem ub. roku, natomiast w produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrost o 4,8 proc. W okresie styczeń-sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,5 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 3,4 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 3,7 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 5,2 proc." - napisano w komunikacie GUS.

GUS podał też, że w sierpniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu były niższe o 2,7 proc. w porównaniu z sierpniem ub. roku. Spadek cen odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej - o 0,6 proc.

W okresie od stycznia do sierpnia ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2,3 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. (kiedy również notowano spadek - o 1,3 proc.), a ceny produkcji budowlano-montażowej - o 0,4 proc. (spadek w ub. roku - o 1,4 proc.).

Według wstępnych danych Urzędu produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w sierpniu br. o 5,3 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano spadek o 1,9 proc.), ale o 7,1 proc. niż w lipcu br.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,6 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,3 proc." - napisano.

W stosunku do sierpnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 spośród 34 działów przemysłu m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 26 proc. (wobec spadku w ub.r. o 18,8 proc.), napojów – o 12,3 proc., mebli – o 7,3 proc., artykułów spożywczych – o 6,9 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 5,6 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,9 proc. oraz wyrobów z metali – o 4,5 proc.

W porównaniu z sierpniem ub. roku spadła za to produkcja w 10 działach; m.in. w produkcji metali – o 5,3 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 3,8 proc., odzieży – o 1,4 proc.

Jak podał GUS - według wstępnych danych - produkcja budowlano-montażowa, liczona w cenach stałych, obejmująca roboty inwestycyjne i remontowe, zrealizowane na terenie Polski przez przedsiębiorstwa budowlane, była w sierpniu br. o 4,8 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy zanotowano spadek o 3,6 proc.), ale o 0,8 proc. niższa niż w lipcu br.

W stosunku do sierpnia ub. roku we wszystkich działach budownictwa zanotowano wzrost produkcji: w jednostkach, w których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 9 proc., w specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 4,1 proc., a w wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne – 0,3 proc.

Jednak w porównaniu z lipcem br. spadek produkcji zanotowano w przedsiębiorstwach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 6,5 proc. i w zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi – o 4,6 proc., a wzrost w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 7,7 proc.

PAP/ as/

Komentarze i opinie wokół danych GUS czytaj tutaj:

Eksperci: kłopoty z prądem i urlopy przyczyną słabszych danych z przemysłu

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze