Informacje

Sekretarz stanu USA John Kerry z wizytą u księcia Muhammada bin Salmana as Sauda, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40082623
Sekretarz stanu USA John Kerry z wizytą u księcia Muhammada bin Salmana as Sauda, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40082623

Po co Arabii Saudyjskiej 2000 miliardów dolarów w płynnych aktywach?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 kwietnia 2016, 21:29

  • 0
  • Powiększ tekst

Arabia Saudyjska utworzy największy na świecie państwowy fundusz majątkowy wart 2 biliony dolarów, który ma zmniejszyć uzależnienie budżetu od notowań ropy; projekt w tej sprawie przedstawił w poniedziałek książę Muhammad bin Salman as Saud.

Książę Muhammad, drugi w kolejce do saudyjskiego tronu, jest wicepremierem, ministrem obrony i szefem rady ds. gospodarki i rozwoju; książę odpowiada też za naftową politykę państwa. Na czele rządu stoi król Salman.

Decyzja o powołaniu funduszu majątkowego to element programu reform, które mają doprowadzić do dywersyfikacji saudyjskiej gospodarki i uniezależnienia jej od eksportu ropy. Dochody z jej sprzedaży to obecnie między 70 a 80 proc. dochodów budżetowych i 45 proc. PKB.

Prezentując ten program książę określił go jako "mapę drogową" dla saudyjskiej gospodarki na następne 15 lat. Muhammad jest inicjatorem tego programu, który nazwano "Wizja saudyjska - horyzont 2030".

Muhammad wyjaśnił też, że środki na utworzenie funduszu pochodzić będą ze sprzedaży 5 proc. koncernu Saudi Aramco - saudyjskiego giganta naftowego i największej takiej firmy na świecie pod względem dziennego wydobycia ropy.

Saudyjski fundusz będzie ponad dwukrotnie większy od wartego 866 mld dolarów państwowego funduszu Norwegii, który jest obecnie największym takim majątkiem na świecie.

Deficyt budżetowy Arabii Saudyjskiej, największego eksportera ropy na świecie, wzrósł do rekordowego poziomu i wyniósł w ubiegłym roku 98 mld USD. Rząd zapowiedział znaczące ograniczenie wydatków, redukcję wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz obniżenie hojnych subwencji socjalnych.

Najważniejszym powodem kłopotów finansowych Arabii Saudyjskiej jest niska cena ropy, która spada od wielu miesięcy ze względu na wielką nadpodaż surowca.

Królestwo ponosi też kolosalne koszty związane z walką o pozycję regionalnego hegemona, który chce kształtować politykę zagraniczną krajów arabskich; Saudyjczycy zaangażowali się w wojnę domową w Jemenie, są w koalicji walczącej z Państwem Islamskim (IS) i wspierają finansowo arabskich sojuszników.

Deficyt budżetowy sprawił, że pod koniec ubiegłego roku król Salman wezwał ministerstwo finansów do przeprowadzenia reform strukturalnych, a także do wdrożenia projektów, które pozwolą przyspieszyć rozwój gospodarczy kraju i zróżnicować źródła dochodów państwa, zmniejszając ich uzależnienie od cen ropy.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze