GUS: w maju produkcja przemysłowa wzrosła, sprzedaż detaliczna – spadła
W maju produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 3,5 proc. w porównaniu do maja ub.r. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z kwietniem br. miał natomiast miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 0,7 proc., wobec wzrostu przed rokiem o 0,5 proc.
Produkcja przemysłowa
W maju produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 3,5 proc. w porównaniu do maja ub.r. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. W produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 13,7 proc.
GUS dodał, że okresie styczeń-maj br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., kiedy notowano wzrost o 4,1 proc..
Produkcja budowlano-montażowa była o 12,5 proc. niższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 2,9 proc.
Sprzedaż detaliczna
W maju br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 4,3 proc. - poinformował w piątkowym komunikacie GUS. W porównaniu z kwietniem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 0,7 proc., wobec wzrostu przed rokiem o 0,5 proc. - podał.
GUS przypomniał zarazem, że przed miesiącem wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku wyniósł 5,5 proc., a w maju ub. roku o 4,7 proc.
"Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju br. była wyższa w skali roku w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 14,6 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 16,0 proc.), w podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 8,2 proc. wobec wzrostu o 9,5 proc.) oraz w jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 5,4 proc. wobec wzrostu o 4,0 proc. przed rokiem)" - głosi komunikat GUS.
Dodaje, że spadek sprzedaży odnotowano w grupach "pozostałe" (o 11,0 proc. wobec spadku przed rokiem o 9,0 proc.), a także "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" (o 1,8 proc. wobec wzrostu o 0,5 proc. przed rokiem). W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost sprzedaży odnotowano w podmiotach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 18,6 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 11,8 proc.) - zaznacza urząd.
"W okresie styczeń - maj br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 4,6 proc. (wobec wzrostu o 3,7 proc. w 2015 r.)" - informuje GUS.
(PAP)