Informacje

Fot. Sunridin/CC BY 3.0
Fot. Sunridin/CC BY 3.0

ZUS i KRUS nie będą już ścigać bezterminowo za nienależnie pobrane świadczenia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 28 lipca 2016
  • 11:36
  • 1
  • Tagi: KRUS Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej PiS prawo rząd PiS ubezpieczenia ubezpieczenie chorobowe ubezpieczenie społeczne ubezpieczenie w ZUS ZUS
  • Powiększ tekst

Rząd przegłosował nowy projekt ustawy, by ten sposób skrócić czas, w jakim ZUS i KRUS mogą dochodzić od ubezpieczonych obywateli nienależnie pobranych świadczeń.

Przyjęty w tym tygodniu przez rząd projekt nowelizacji ustawy dot. ubezpieczeń społecznych zakłada, że ZUS i KRUS nie będą mogły się już domagać od ubezpieczonych nienależnie pobranych świadczeń, jeśli od daty ostatniej wypłaty minie pięć lat.

Nowe zasady dotyczą sytuacji, w których wspomniane organy podejmują decyzję zobowiązująca do zwrotu np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. Teraz taka decyzja będzie mogła zostać podjęta nie później niż 5 lat od ostatniego dnia, za który pobrano nienależne świadczenie.

Ta nowelizacja oznacza koniec więc bezterminowego ścigania ubezpieczonych przez ZUS i KRUS. Oprócz tego projekt zakłada, że wszystkie postępowania wszczęte, ale niezakończone ostateczną decyzją zostaną umorzone.

Znowelizowana ustawa, przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wejdzie w życie po upływie 14 dniu od momentu opublikowania w Dzienniku Ustaw.

/mk /gazetaprawna.pl

>> Czytaj również: Organy skarbowe o majątku podatnika wiedzą praktycznie wszystko. Skąd czerpią informacje?

Komentarze