Paliwa na stacjach coraz tańsze, ale obniżki zbliżają się do końca
W przyszłym tygodniu kierowcy powinni nadal mniej płacić za zatankowaną benzynę, drożeć będzie jedynie autogaz - wskazują analitycy paliwowi. Część z nich zwraca jednak uwagę, że w drugiej połowie sierpnia obniżki cen na stacjach powinny zacząć wyhamowywać.
Analityk BM Reflex Rafał Zywert zwrócił uwagę, że pierwszy tydzień bieżącego miesiąca upłynął pod znakiem dalszych obniżek cen na krajowych stacjach paliw. "O ile tygodniowa skala spadku cen pozostaje niewielka, to jest to dziewiąty z rzędu tydzień spadków cen" - podkreślił.
Zwrócił uwagę, że obecnie w kraju litr benzyny Pb95 kosztuje średnio 4,32 PLN/l czyli 2 gr./l mniej niż przed tygodniem. Olej napędowy natomiast potaniał o jeden grosz na litrze do 4,10 PLN/l. Litr autogazu kosztuje 1,63 PLN/l i jest 2 gr./l droższy niż przed tygodniem.
Zywert ocenił, że zniżkowa tendencja powinna utrzymać się także w przyszłym tygodniu, a obniżki wyniosą średnio 3-4 gr./l. Prognozuje jednak, że druga połowa miesiąca powinna przynieść wyhamowanie obniżek i stabilizację cen na zbliżonym poziomie.
Marta Feliksik i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl wskazują, że za zmniejszającymi się cenami na polskich stacjach, odpowiada sytuacja na rynku światowym. "Obecnie baryłka ropy jest najtańsza od kwietnia 2016 roku. Wzrastająca podaż tego surowca połączona z niskim popytem kształtuje cenę czarnego złota na coraz niższym poziomie. Globalny trend spadkowy przekłada się również na polskie rynki paliw, hurtowy i detaliczny, co powoduje spadki cen" - wyjaśnili.
Analitycy e-petrol.pl przewidują, że w przyszłym tygodniu za 95. kierowcy zapłacą w przedziale od 4,22 do 4,31 zł/l. Średnia cena mniej popularnej 98. może ukształtować się w przedziale 4,56-4,57 zł za litr, a największego spadku przeciętnej ceny można spodziewać się w przypadku diesla. Jego cena powinna się wahać w przedziale 3,99-4,08 zł/l.
Zdaniem ekspertów w przyszłym tygodniu może zdrożeć jedynie autogaz i płacić będziemy za niego od 1,62 do 1,71 zł za litr.
(PAP)
Czytaj także: Prof. Robert Gwiazdowski: karuzelę VAT-owską można zrobić nawet na dorszu