Wzrasta liczba pasażerów podróżujących samolotami
W pierwszym półroczu br. z polskich lotnisk podróżowało ponad 15,2 mln pasażerów - poinformował ULC. To ponad 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r,, kiedy było ich ponad 13,8 mln. Najchętniej latano do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Norwegii.
Jak poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego, w pierwszym półroczu br najbardziej popularne wśród 15. polskich lotnisk pasażerskich było warszawskie Lotnisko Chopina, które obsłużyło najwięcej podróżnych, bo w ruchu krajowym i międzynarodowym zarówno regularnym, jak i czarterowym, ponad 5,5 mln pasażerów (w analogicznym okresie ub.r. było to 5,1 mln osób). Na drugim miejscu znalazł się port Kraków-Balice - 2,3 mln ludzi, wobec 1,9 mln osób w ub.r., a na trzeciej pozycji uplasował się Gdańsk im. L. Wałęsy - 1,8 mln ludzi (1,6 mln osób w ub.r.). Dalej znalazło się podwarszawskie lotnisko w Modlinie, a także Katowice-Pyrzowice, Wrocław-Strachowice.
Jeśli chodzi o linie lotnicze, to w pierwszym półroczu najwięcej pasażerów w ruchu regularnym krajowym i międzynarodowym przewiózł irlandzki Ryanair - ponad 4,4 mln pasażerów, co dało mu 31 proc. udział w rynku (w analogicznym okresie ub.r. było to prawie 3,9 mln osób). Tuż za nim znalazły się Polskie Linie Lotnicze LOT z liczbą 3,1 mln pasażerów i ok. 22 proc. udziałem w rynku (w ub.r. było to ponad 2,6 mln ludzi), dalej węgierski Wizz Air - ponad 3 mln ludzi i 21,6 proc. udział w rynku (w ub.r. było to ok. 2,6 mln osób). Na dalszych pozycjach znalazła się niemiecka Lufthansa, norweski Norwegian, brytyjski EasyJet.
Przez pierwsze sześć miesięcy najwięcej osób w ruchu regularnym udało się do Wielkiej Brytanii (3,3 mln osób wobec 2,8 mln ludzi w analogicznym okresie ub.r.) Niemiec (1,8 mln ludzi wobec 1,7 mln osób w ub.r.), Norwegii (900 tys. osób wobec 860 tys. pasażerów w ub.r.), a także do Włoch, Hiszpanii, czy Francji.
Jak zuważa ULC, w II kwartale wyniki przewozów pasażerskich na polskich lotniskach wskazują na kontynuację pozytywnych trendów z poprzednich okresów.
"W pierwszych miesiącach sezonu letniego doszło zarówno do zwiększenia liczby pasażerów jak i liczby operacji lotniczych. Przewozy pasażerskie w drugim kwartale 2016 roku zwiększyły się o 8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku" - wskazuje ULC.
Liderem wzrostu w drugim kwartale nadal było Lotnisko Chopina. Wśród portów regionalnych, najlepszy wynik w drugim kwartale odnotował port Kraków-Balice, a następnie Gdańsk im. L. Wałęsy. Bardzo dobre wyniki uzyskało także lotnisko w Lublinie. Dodatnie dynamiki ruchu uzyskały także pozostałe porty regionalne, z wyłączeniem portu Łódź-Lublinek oraz Zielona Góra-Babimost.
Jak zauważa urząd, w drugim kwartale silny wzrost przewozów widać w przypadku ruchu regularnego. "Z kolei w przypadku czarterów, podobnie jak w poprzednich kwartałach, doszło do zahamowania ruchu. W dalszym ciągu bardzo dobre wyniki uzyskali przewoźnicy niskokosztowi w szczególności Ryanair i Wizz Air, którzy byli jednymi z głównych motorów wzrostu w polskich portach lotniczych. Ponadto, podobnie jak w pierwszym kwartale, znaczne wzrosty odnotował PLL LOT (+ 19 proc.), dzięki zwiększeniu oferowania i otwarciu kolejnych połączeń" - czytamy w opracowaniu ULC.
W drugim kwartale najchętniej latano do Wielkiej Brytanii, a następnie Hiszpanii, Szwecji i Holandii. W przewozach czarterowych najpopularniejszym kierunkiem była po raz kolejny Grecja. Spadki przewozów nastąpiły na kierunkach o niestabilnej sytuacji politycznej jak Turcja, Egipt, Tunezja czy Maroko.
Zgodnie z prognozami ULC, do 2030 roku ok. 60 mln pasażerów ma skorzystać z polskich lotnisk.
(PAP)