Informacje

Będą zmiany w przepisach budowlanych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 listopada 2016, 16:40

  • 1
  • Powiększ tekst

Najczęściej podnoszonym tematem w trakcie konsultacji publicznych dotyczących projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego jest likwidacja decyzji o warunkach zabudowy - powiedział wiceminister resortu infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

Konsultacje w tej sprawie rozpoczęły się miesiąc temu. Wiceminister ma nadzieję, że większość uwag i opinii wpłynie do ministerstwa w najbliższych dniach, zakończą się zaś w połowie grudnia.

Jak podkreślił Żuchowski, najczęściej podnoszoną kwestią podczas konsultacji był cały system inwestowania i system planistyczny, w tym lokalizacja inwestycji w oparciu o popularne decyzje o warunkach zabudowy (WZ).

"Wszyscy wskazują, że system z decyzjami nie zadziałał zgodnie z intencjami ustawodawcy; a w taki sposób, w jaki zadziałał, doprowadził do niekontrolowanego systemu budowy wszędzie i wszystkiego, bez przewidywalności, bez transparentnego systemu inwestowania" - tłumaczył.

Żuchowski wyjaśnił, że w trakcie konsultacji publicznych pojawiły się sugestie, by resort takiemu systemowi przeciwdziałał. "Chodzi o to, żeby dzisiaj - czy to kupując dom, czy nieruchomości, czy też mając już mieszkanie w danym miejscu - wiedzieć, co za tą przysłowiową +miedzą+ powstanie, czy może powstać" - powiedział.

Uczestnicy konsultacji pozytywnie odbierali propozycję wprowadzenia tzw. zgody inwestycyjnej -chodzi o to, by decyzje środowiskowe i lokalizacyjne oraz budowlane zapadały w jednym miejscu. "To jest dzisiaj bardzo oczekiwane i pożądane, żeby stabilność inwestowania i liczba procedur, które mamy, a które w tym dokumencie chcemy zintegrować, była jak najmniejsza" - mówił.

Wiceszef resortu uważa, że samorządy powinny odgrywać większą rolę w planowaniu przestrzennym. Wskazał, że dzisiaj na tym tle powstają konflikty społeczne. Człowiek - jak tłumaczył – stwierdza, że inwestycja jest sprzeczna z funkcją otoczenia i dochodzi do wstrzymania inwestycji.

"Grupa poszkodowanych jest postrzegana jako ci blokujący, a nie ci, którzy mają zachwiane poczucie funkcjonalności swojego najbliższego sąsiedztwa" - ocenił.

Po konsultacjach publicznych kodeksu przygotowany zostanie zapowiedziany już w wykazie prac legislacyjnych rządu projekt przepisów wprowadzających kodeks, tzw. przepisy wprowadzające i przejściowe. Żuchowski powiedział, że miałaby ona być "pomostem, który przeprowadzi kolejne rozwiązania w czasie. Najprostsze rozwiązania zostaną wprowadzone najszybciej, reszta – później. Chodzi o to, żeby system wszedł tak płynnie, żeby nikt tego nie odczuł zastoju, a spostrzegł ułatwienia i uproszczenia" - wskazał.

Rozpoczynając konsultacje publiczne MIB deklarowało, że chce uchwalenia kodeksu w 2017 r. Wtedy przepisy mogłyby wejść w życie stopniowo od 1 stycznia 2018 r. Przepisy wprowadzające mają zawierać szereg regulacji dostosowujących, które pozwolą na dostosowanie do nowego stanu prawnego.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze