Informacje

Coraz częściej zaciągamy kredyty poza bankami

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 stycznia 2017, 09:49

  • 2
  • Powiększ tekst

Jak pokazują dane zebrane przez Biuro Informacji Kredytowej, coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania w instytucji pozabankowej niż w banku. Możliwość sprawdzenia opinii oraz szybkie porównanie kilku ofert sprawia, że pożyczki przez internet zyskują nowe rzesze zwolenników.

Banki, a instytucje pozabankowe

Rok 2016 był dla firm pożyczkowych rokiem rozwoju oraz istotnych zmian. Z badań przeprowadzonych przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych wynika, iż instytucje pozabankowe w 2016 roku zwiększyły wartość udzielonych pożyczek o prawie 60% w odniesieniu do roku ubiegłego. Zwiększyła się także liczba pożyczkobiorców, która wzrosła o ok. 63%. W porównaniu do wyników sektora bankowego, instytucje pozabankowe odnotowały 18 proc. wzrost udzielanych pożyczek.

Widzimy kontynuację spadkowego trendu zapoczątkowanego już w roku 2015, w zakresie liczby kredytów udzielanych przez banki na niskie kwoty – do 5, czy 10 tysięcy – zauważa Bogusław Kruczek, ekspert Kapitałowego Funduszu Pożyczkowego. Polacy coraz częściej skłaniają się do korzystania z usług firm pozabankowych, o czym świadczą dane z BIK, a także realna wartość wszystkich zaciągniętych pożyczek, która wyniosła w zeszłym roku około 5,2 mld zł. – dodaje Kruczek.

Ustawa „antylichwiarska”

Dynamicznemu rozwojowi tego sektora nie zaszkodziła wprowadzona w marcu, tak zwana ustawa „antylichwiarska”. Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, wszystkie firmy zobowiązane zostały do naliczania dodatkowych kosztów pożyczek według jednego, wspólnego dla wszystkich wzoru, czyli 25% kwoty pożyczki plus 30% tej kwoty w skali roku. Powyższe wytyczne miały zapobiec sytuacjom, w których pożyczkodawcy żądali opłat nieadekwatnych do pożyczanych sum. - Dzięki wprowadzonym regulacjom prawnym – czyli tzw. ustawie „antylichwiarskiej”, sektor pozabankowy stał się pełnoprawnym uczestnikiem regulowanego rynku finansowego. – mówi Bogusław Kruczek, ekspert Kapitałowego Funduszu Pożyczkowego.

Firmy pożyczkowe, tam gdzie była taka konieczność, dostosowały parametry ofert do nowych przepisów, a przede wszystkim wprowadziły zmiany w terminach trwania umowy, tak by były one zgodne z bardziej restrykcyjnymi regulacjami. Część firm, których wcześniejsza oferta w dużym stopniu zgadzała się z ustawowymi regulacjami, tylko dostosowała produkty, zamiast je zmieniać. Na rynku finansowym pozostały jedynie te firmy, które potrafiły stworzyć swoim klientom atrakcyjne warunki spłaty pożyczek.   Wzrost popularności instytucji pozabankowych

Co stoi za wzrostem popularności instytucji pozabankowych w roku 2016? Przede wszystkim to, że pożyczkodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz tworzą oferty, które są wygodne oraz dostępne dla każdego. - Śmiało można przyznać, iż Polacy podczas dokonywania wyboru instytucji finansowej kierują się przede wszystkim rozwagą. - mówi Bogusław Kruczek, ekspert Kapitałowego Funduszu Pożyczkowego. Wygoda i szybkość jaką niosą pożyczki pozabankowe są korzystne przy kwotach do kilku tysięcy złotych, z kolei kredyty gotówkowe są bezpiecznym i stosunkowo tanim rozwiązaniem dla osób mających większe potrzeby lub plany finansowe.

W ciągu najbliższych kilku lat instytucje pożyczkowe w Polsce nie muszą obawiać się o swoją przyszłość. Dane z analizy BIK-u wskazują, że ilość udzielanych przez nie zobowiązań finansowych będzie wzrastać systematycznie, zarówno w formie kredytów, jak i pożyczek krótkoterminowych.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze