Informacje

• źródło twitter PFR
• źródło twitter PFR

Zaawansowanie projektu budowy bloku w Jaworznie przekroczyło 33 proc.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 czerwca 2017, 15:20

    Aktualizacja: 1 czerwca 2017, 15:22

  • Powiększ tekst

Zaawansowanie budowy bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno III przekroczyło 33 proc., poinformował prezes Taurona Filip Grzegorczyk podczas podpisania porozumienia z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) ws. finansowania inwestycji.

Podpisujemy porozumienie ws. finansowania tej inwestycji. Cieszę się, że naszym partnerem będzie PFR. Mamy za sobą ponad 33 proc. realizacji bloku - powiedział prezes Taurona Filip Grzegorczyk podczas konferencji prasowej w Jaworznie.

Zaangażowanie PFR w budowę bloku energetycznego Taurona w Jaworznie wyniesie 880 mln zł (czyli ok. 14 proc. wartej 6,2 mld zł inwestycji) na co najmniej 8 lat.

Dzisiejszy projekt jest szczególnie istotny, możemy się przyczynić do budowy energetyki, będącej podstawą konkurencyjnej gospodarki. Wypracowaliśmy zaawansowany model finansowania. Charakter inwestycji jest długoterminowy, finansowanie będzie co najmniej 8-10 - letnie - powiedział prezes PFR Paweł Borys.

Inwestycja polega na objęciu przez zarządzane przez PFR fundusze udziałów w spółce celowej Nowe Jaworzno Grupa Tauron Sp. z o.o., która została wydzielona ze spółki Tauron Wytwarzanie S.A. i jest aktualnie odpowiedzialna za realizację projektu. Inwestycja powinna pozytywnie wpłynąć na standing finansowy Tauron i wzmocnić potencjał inwestycyjny Grupy.

Jak każdy inwestor, także PFR oczekuje pewnej stopy zwrotu. Przedmiotem porozumienia są warunki biznesowe, w tym warunki wynagrodzenia za wejście i cała ścieżka wyjścia z inwestycji - dodał wiceprezes Taurona Marek Wadowski w rozmowie z dziennikarzami.

Porozumienie obowiązuje do 31 grudnia 2017 r.

Nowy blok, którego uruchomienie przewidziane jest na listopad 2019 roku, charakteryzować będzie najwyższa sprawność netto w swojej klasie w Polsce równa 45,9 proc. Będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200MW, będzie on spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisje dwutlenku węgla o prawie 30 proc. oraz w zakresie tlenków siarki i azotu o ponad 50 proc. W ramach wymagań polityki klimatycznej, blok będzie spełniał rygory emisyjne wynikające z konkluzji BAT.

Tauron podał w swojej strategii, że planuje realizację projektu budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III w nowej formule finansowania, zakładającej wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i sprzedaż udziałów partnerom zewnętrznym, pod warunkiem objęcia przez nich pakietu niedającego kontroli.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Czytaj także: PFR zawarł porozumienie z Tauronem w sprawie finansowania Jaworzna

Na podst ISBnews

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.