Informacje

Ekonomiści oceniają, że RPP nie przyłączy się do „jastrzębiego głosu bankierów centralnych”

br

  • Opublikowano: 5 lipca 2017, 09:38

  • 0
  • Powiększ tekst

Komunikat, po kończącym się dzisiaj, posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej nie powinien zaskoczyć rynku. Istotną informacją może być nowa projekcja inflacyjna – oceniają ekonomiści.

Zarówno dzisiejsza decyzja RPP jak i towarzyszący jej komunikat mają niewielkie szanse zaskoczyć uczestników rynku. Najciekawszą informacją będą w tej sytuacji wskazania nowej projekcji inflacyjnej, której najważniejsze wyniki tj. ścieżka PKB i inflacji zostaną najprawdopodobniej opublikowane wraz z komunikatem Rady. Decyzję poznamy najprawdopodobniej w godzinach południowych natomiast konferencja z udziałem prezesa A. Glapińskiego zaplanowana jest na godzinę 16:00 – piszą w dzisiejszym komentarzy analitycy Raiffeisen Polbank.

Ekonomiści BZ WBK piszą, że „na dzisiejszym posiedzeniu i konferencji Rada Polityki Pieniężnej nie przyłączy się, naszym zdaniem, do zaskakująco jastrzębich głosów bankierów centralnych, którzy wystąpili w ubiegłym tygodniu na forum EBC w Sintrze.”

Według agencji Bloomberg konsensus analityków na termin pierwszej podwyżki stóp w Polsce przesunął się z III kw. 2018 na IV kw. 2018, na co wskazują także notowania FRA. RPP zapozna się z nową projekcją, najprawdopodobniej z wyższą ścieżką PKB, ale z inflacją wciąż poruszającą się poniżej celu 2,5 proc. do końca 2019 roku. Według nas zrewidowana ścieżka inflacyjna nie uwzględnia niższego czerwcowego odczytu CPI, więc może ona być trochę zawyżona. Rada może pozostać nieczuła także na lepsze perspektywy wzrostu gospodarczego i ton komunikatu po posiedzeniu powinien, według nas, w dalszym ciągu pozostać gołębi – napisali ekonomiści BZ WBK.

Powiązane tematy

Komentarze