Będzie ewolucja architektoniczno-urbanistyczna
Projekt ustawy o zawodach architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty autorstwa resortu infrastruktury i budownictwa w części stanowi ewolucję dotychczas obowiązujących rozwiązań - mówił członek głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Grzegorz Kubalski.
Kubalski ocenił, że projekt ustawy o architektach „w części dotyczącej architektów i inżynierów budownictwa stanowi ewolucję dotychczas obowiązujących rozwiązań”.
„Proponowane rozwiązania wymagają oczywiście korekt, ale wydaje się, że uda się ich dokonać w ramach toczących się uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych” - dodał.
Zdaniem Kubalskiego, „na szczególną uwagę zasługuje przywrócenie do polskiego porządku prawnego zawodu urbanisty”. „Okazało się, że eksperyment polegający na jego zniesieniu nie doprowadził do pozytywnych skutków” - powiedział.
„Wejście w życie przedłożonych przepisów daje szansę na poprawę jakości uchwalanych planów zagospodarowania przestrzennego - choć tutaj znaczenie będą oczywiście miały również przepisy prawa materialnego - Kodeksu urbanistyczno-budowlanego” - podsumował ekspert.
Projekt ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach trafił niedawno do konsultacji publicznych. Zakłada on m.in. wprowadzenie jednolitej odpowiedzialności dyscyplinarnej członków samorządów architektów i inżynierów budownictwa, wykonujących zawód architekta i zawód inżyniera budownictwa.
Ustawa przywraca także zawód urbanisty, jednak w inny sposób niż regulacje prawne obowiązujące przed 2014 r. Proponuje się, wprowadzenie egzaminu państwowego kończącego się wpisem do rejestru urbanistów, uprawniającym do wykonywania zawodu. Resort poinformował, że przy ministrze infrastruktury i budownictwa będzie działać również organ orzekający o odpowiedzialności dyscyplinarnej urbanistów.
W odniesieniu do zawodu architekta i inżyniera budownictwa ustawa utrzymuje obecny system, zgodnie z którym osoby wykonujące te zawody muszą być zrzeszone w izbach zawodowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. obowiązek uchwalenia przez izby Kodeksu Etyki Zawodowej, czy wprowadzenie obowiązkowych szkoleń dla członków izby. Nowością będzie także zwolnienie architektów i inżynierów budownictwa z obowiązku opłacania składek członkowskich w okresie, gdy nie wykonują oni zawodu.
PAP/ as/