Gowin podpisał list intencyjny ze stanem Nevada
List intencyjny ws. koordynacji współpracy z amerykańskim stanem Nevada podpisał w środę w Katowicach minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Ze strony Nevady porozumienie sygnował gubernator stanu Brian Sandoval
Umowa dotyczy stworzenia programu, dzięki któremu możliwe będzie rozpoczęcie współpracy firm i instytucji z Polski i Nevady w szeroko rozumianym obszarze innowacyjności
Chodzi m.in. o komercjalizację oferowanych rozwiązań technologicznych oraz wspieranie kooperacyjnych form działalności badawczo-rozwojowej Nevady i Polski.
Dzięki programowi wyłonione w konkurencyjnej procedurze, zarejestrowane w Polsce, młode firmy technologiczne mogłyby uczestniczyć w programie akceleracyjnym na rynku amerykańskim, przy wykorzystaniu instytucji i związanych z nimi mentorów ze stanu Nevada” - wskazało ministerstwo, akcentując, że list w tej sprawie jest pionierskim przykładem współpracy polskiej administracji z administracją stanową.
Nevada, z uwagi na doświadczenia w zmianie strategii rozwoju gospodarki w kierunku innowacji, jest jednym ze stanów, z którymi Polska zamierza intensyfikować współpracę. Szczególnie interesujące mogą być dokonania firm z Nevady tworzących systemy autonomiczne dla bezzałogowych pojazdów powietrznych oraz naziemnych, innowacyjne technologie wodne z uwzględnieniem obszaru zarządzania wodą oraz innowacyjne rozwiązania w obszarze konkurencyjnych gier elektronicznych. Planowane są kolejne podobne przedsięwzięcia” - zasygnalizował resort nauki.
W środę inicjator katowickiego kongresu, szef Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik wskazywał, że to kolejny krok w zacieśnianiu współpracy Polski i Nevady. Podczas ubiegłorocznej edycji katowickiego kongresu podpisano porozumienie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków między tym stanem oraz Województwem Śląskim.
Jak akcentował w środę gubernator Sandoval, w ciągu ostatnich lat Nevada osiągnęła znaczny wzrost gospodarczy, m.in. znacznie zmniejszając największe kiedyś w Stanach Zjednoczonych bezrobocie, którego wskaźnik nie przekracza dziś 9 proc. Przypomniał, że od 2011 r. w stanie powstało 230 tys. nowych miejsc pracy, z czego ponad 100 tys. w małych i średnich przedsiębiorstwach.
Nevada jawi się dziś jako jedno z najbardziej konkurencyjnych środowisk biznesowych na świecie” - zapewnił Sandoval podkreślając, że jego administracja stara się szczególnie ograniczać bariery wzrostu dla MSP.
Gubernator stanu Nevada przebywa w Polsce wraz z drugą misją handlową tego stanu do kraju. W poniedziałek Sandoval spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym rozmawiał m.in. o współpracy pomiędzy przedsiębiorcami oraz wymianie handlowej między Nevadą a Polską.
We wtorkowej rozmowie z PAP Sandoval ocenił z kolei, że Nevada może być atrakcyjnym regionem dla polskich inwestycji m.in. ze względu na niskie podatki i niewielkie, w porównaniu np. z sąsiadującą Kalifornią, koszty życia. Akcentował również dynamiczny rozwój tego stanu, np. pod względem technologii, energii odnawialnej, zaawansowanej produkcji (m.in. fabryka akumulatorów Tesli).
Na katowickim kongresie Sandoval mówił, że prócz rozwoju nowych technologii, jak informatyka, elektronika (w tym systemy autonomiczne), stan stara się rozwijać i unowocześniać branże, które są jego dziedzictwem, m.in. górnictwo, przemysł lotniczy i obronny czy technologie dostawy wody.
Branże te zostały wymienione w ubiegłorocznym porozumieniu o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków między woj. śląskim i Nevadą (współpracę gospodarczą w ramach tego porozumienia wspiera Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach).
Takie partnerstwa biznesowe uczyniliśmy znakiem firmowym naszej administracji - zapewnił w środę gubernator.
Przypomniał, że w Nevadzie działają już polskie firmy - np. właścicielem kopalni Robinson w tym stanie jest KGHM.
Szukamy nowych partnerów. Jestem pod wrażeniem, jak Polacy ciężko pracują - widzę tu bardzo silne powiązania między nami - zadeklarował w Katowicach, zapraszając polskich przedsiębiorców do współpracy.
SzSz(PAP)