Jeszcze więcej pieniędzy na ochronę zdrowia
Senatorowie bez poprawek przegłosowali nowelizację ustawy, dzięki której poziom nakładów publicznych na opiekę zdrowotną ma stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 roku. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opowiedziało się 54 senatorów, nikt nie był przeciw, 24 wstrzymało się od głosu.
Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w tej sprawie odbyło się 29 listopada. Komisja wniosła wówczas o przyjęcie ustawy bez poprawek, natomiast mniejszość komisji zgłosiła wniosek o dojście do finansowania służby zdrowia na poziomie 6 proc. PKB już w roku 2021. PO chciała także, by „w latach 2018-2021 środki na finansowanie ochrony zdrowia corocznie zwiększały się o kwotę w wysokości nie niższej niż 6,7 mld zł”.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 proc. PKB w 2025 r. W przyszłym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a rok później - 4,86 proc.
Sejm uchwalił te zmiany na posiedzeniu 24 listopada. Mają one na celu poszerzenie dostępu do leczenia i rehabilitacji finansowanych ze środków publicznych.
Dodatkowe pieniądze w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie pewnych grup świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wykaz na każdy rok będzie określał minister zdrowia. Mają to być m.in. te zabiegi i konsultacje, do których są najdłuższe kolejki.
PAP/ as/