Lider CDU: najpierw gospodarka, potem klimat
CDU pod przewodnictwem kandydata na kanclerza Friedricha Merza zaprezentowała „Agendę 2030” - pakiet reform gospodarczych, których celem jest osiągnięcie wzrostu gospodarczego na poziomie 2 proc. PKB. To odpowiedź na stagnację chadecji w przedwyborczych sondażach - oceniła agencja dpa.
Lider CDU podkreślił w sobotę przed posiedzeniem zarządu partii w Hamburgu, że przywrócenie gospodarki Niemiec na właściwe tory jest „warunkiem wstępnym dla wszystkiego innego”.
„Tylko ze zdrową gospodarką możemy mieć dobrą politykę społeczną w Niemczech” – powiedział.
CDU proponuje reformę podatkową
Poprzez reformy zapisane w przyjętym programie gospodarczym CDU chce osiągnięcia wzrostu gospodarczego na poziomie 2 procent. „_To ambitny cel, ale można go osiągnąć, jeśli stworzymy nowe podstawowe warunki” - zaznaczył Merz.
CDU proponuje m.in. reformę podatkową, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, ograniczenie biurokracji, przekształcenie dochodu obywatelskiego i likwidację dodatku solidarnościowego (podatek płacony przez pracowników zachodnich krajów związkowych na rzecz tych ze wschodnich landów).
„Agenda 2030” celowo nawiązuje do „Agendy 2010” - programu reform kanclerza Gerharda Schroedera (SPD), ogłoszonego w 2003 r. Niemieckie media zwróciły uwagę, że to ryzykowna gra Merza, ponieważ nie wszystkie rozwiązania Schroedera zostały dobrze przyjęte, a kanclerz stracił swoje stanowisko. Potem następne 16 lat rządziła Angela Merkel.
Prawica liczy na szybkie ożywienie gospodarki. Potem dopiero ratowanie klimatu…
Cytowany przez dpa Merz powiedział, że za sprawą programu liczy na szybkie efekty ożywienia słabnącej niemieckiej gospodarki. Jeśli wszystko zostanie zrobione dobrze i uda się utworzyć rząd, „do przerwy letniej w 2025 r. będziemy mieli inny nastrój w Niemczech” - powiedział przywódca CDU.
Podkreślił, że wzmocnienie gospodarki powinno pobudzić inne obszary.
„Musimy ratować gospodarkę, abyśmy mogli nadal ratować klimat. To jest właściwa kolejność” – powiedział.
Eksperci ekonomiczni ocenili, że w ubiegłym roku gospodarka Niemiec prawdopodobnie ponownie nieznacznie się skurczyła. Na 2025 r. prognozuje się wzrost na poziomie zaledwie 0,4 proc.
Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 23 lutego. W sondażach przedwyborczych prowadzi obecnie chadecja, a Merz jest postrzegany jako faworyt do objęcia stanowiska nowego kanclerza Niemiec.
Z Monachium Iwona Weidmann (PAP), sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Nie wieje optymizmem w energetyce wiatrowej
Czy Pesa kupi hiszpański koncern? Decyzja w styczniu!
Sieć Moya podbija szturmem rynek paliw
»»Paraliż służby zdrowia. Kolejki najdłuższe od 13 lat – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24