Ponad 40 proc. Polski wciąż jest niezgazyfikowana
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) planuje dalszą gazyfikację kraju, w tym budowę 120-150 wyspowych sieci wokół stacji regazyfikacji LNG małej skali do 2022 r., poinformował wiceprezes Maciej Woźniak
Rynek rośnie nawet szybciej niż nasza sprzedaż, dlatego też zwiększamy aktywność zarówno w obszarze oferowania atrakcyjnych usług, ale również w zakresie inwestycji w sieci dystrybucyjne, aby jak najwięcej gospodarstw domowych i odbiorców przemysłowych w Polsce miało dostęp do paliwa gazowego - powiedział Woźniak w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.
Pokreślił, że ponad 40 proc. Polski wciąż jest niezgazyfikowana.
Tam, gdzie nie ma uzasadnienia ekonomicznego dla budowy długich gazociągów, planujemy budowę zamkniętych sieci wyspowych opartych na stacjach regazyfikacji LNG małej skali, do których gaz w postaci płynnej będzie transportowany cysternami ze Świnoujścia. Do 2022 r. takich sieci wyspowych może powstać od 120 do 150 - wskazał wiceprezes.
PGNiG ma prawie 500 listów intencyjnych z gminami w tej sprawie.
Koszt takich inwestycji zalicza się do kosztów uzasadnionych, stąd prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie je brał pod uwagę przy ustalaniu taryfy dystrybucyjnej, wyjaśnił Woźniak.
W połowie listopada PGNiG Obrót Detaliczny zapowiadał, że planuje zgazyfikować ok. 125 gmin do końca 2022 r.
Jednocześnie spółka obserwuje duży wzrost zużycia gazu w ostatnich kwartałach.
Tendencja jest korzystna także w ostatnich miesiącach 2017 r., poinformował wiceprezes Maciej Woźniak.
Warto zauważyć, że niezależnie od warunków pogodowych obserwujemy duży wzrost zużycia gazu, wynikający ze wzrostu gospodarczego i większej aktywności odbiorców przemysłowych. Tylko w III kwartale 2017 r. zużycie gazu wzrosło rok do roku aż o 300 mln m sześć. Jesteśmy bardzo zadowoleni z bieżących wyników - powiedział Woźniak w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.
Wolumen sprzedaży gazu ziemnego grupy PGNiG wyniósł w III kw. 2017 r. 4,6 mld m3 wobec 4,25 mld m3 zanotowanych w III kw. 2016 r., podało PGNiG. W okresie I-III kw. sprzedaż wyniosła 18,77 mld m3 wobec 16,93 mld m3 rok wcześniej.
Firma też chce przekonać Urząd Regulacji Energetyki (URE) do zatwierdzania taryf dystrybucyjnych na okres dłuższy niż jeden rok, poinformował wiceprezes Maciej Woźniak.
Chcemy przekonać regulatora, że warto w Polsce myśleć o taryfach dystrybucyjnych w perspektywie dłuższej niż jeden rok. Polska i Grecja to jedyne kraje w Europie, gdzie taryfa sieciowa jest ustalana na tak krótki termin - powiedział Woźniak w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.
Pokreślił, że dla PGNiG jako inwestora oznacza to duże ryzyko przy planowaniu rozwoju sieci gazociągów.
Mam nadzieję, że regulator przyjmie nasze argumenty i w kolejnych latach będziemy mieć do czynienia z taryfą ustalaną na dłużej, np. trzyletnią - powiedział wiceprezes.
(ISBnews)SzSz