Z Krakowa prosto do Dubaju
Linie lotnicze flydubai ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozpoczęły codzienne bezpośrednie połączenia pomiędzy Krakowem i Dubajem. Jest to pierwsze połączenie lotnicze stolicy Małopolski z krajami Zatoki Perskiej
Codzienne loty pomiędzy obu miastami będą obsługiwane przez najnowsze Boeingi 737 MAX 8, które flydubai zaprezentował na Dubai Airshow w listopadzie zeszłego roku. Jak podkreślono podczas poniedziałkowej konferencji prasowej obsadę samolotu, który przyleciał do Krakowa w inauguracyjnym locie stanowiła polska załoga: kapitan i pierwszy oficer, a także członkowie personelu pokładowego.
Ambasador ZEA w Polsce Yousif Eissa AlSabri ocenił, że relacje obu państw cały czas się rozwijają, a Zjednoczone Emiraty Arabskie są dla Polski jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych na Bliskim Wschodzie. Mam nadzieję, że to nowe połączenie lotnicze pozwoli na dalsze zwiększenie naszej współpracy także w dziedzinie turystyki i sportu - zaznaczył.
Linie flydubai współpracują z narodowym przewoźnikiem Emirates na podstawie porozumienia codeshare, co umożliwi pasażerom podróżującym do Dubaju skorzystanie z wielu połączeń dalekodystansowych, które w swojej ofercie posiadają te linie.
Jeyhun Efendi, wiceprezes ds. operacji handlowych w spółce flydubai zaznaczył, że dzięki tej współpracy pasażerowie ze stolicy Małopolski zyskają połączenie nie tylko z Dubajem, ale także największym portem przesiadkowym na świecie, który w zeszłym roku odprawił 88 mln pasażerów. Można stamtąd podróżować dalej liniami Emirates do ponad 200 miejsc, m.in. w Azji, Australii i Afryce.
Jak zaznaczył Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport, połączenie oferowane przez flydubai z krakowskiego lotniska do portu lotniczego Dubaj otwiera szerokie możliwości podróży dla pasażerów z południowej Polski. To dobra wiadomość dla pasażerów: szansa na rozwój turystyki i wymiany biznesowej pomiędzy krajami tego regionu a Małopolską - ocenił.
Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym, który w zeszłym roku odprawił ponad 5,8 mln osób, a na ten rok prognozuje 9-proc. wzrost ruchu pasażerskiego, co oznacza przekroczenie progu 6 mln pasażerów rocznie.
W letnim rozkładzie lotów, który obowiązuje od 20 marca, ma 102 połączenia do 27 krajów na czterech kontynentach. Oferuje je 21 przewoźników operujących z krakowskiego lotniska.
PAP, mw