Zbiornik na Wisłoce: Kluczowa inwestycja
Zbiornik na Wisłoce w Kątach-Myscowej jest jedną z najważniejszych inwestycji na Podkarpaciu - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski. Dodał, że w latach 2020 - 2024 będą skupowane grunty, a w 2025 roku powinna ruszyć budowa.
Wiceminister odpowiadając w czwartek na pytania posłów podkreślił, że Kąty-Myscowa znalazły się w tzw. piątce Morawieckiego dla Podkarpacia (najważniejszych inwestycji dla tego regionu - PAP).”Jest ona niezwykle ważna, ponieważ z jednej strony ma stanowić zabezpieczenie przeciwpowodziowe, a z drugiej - ma to być zbiornik wykorzystywany w czasie suszy” - powiedział. Dodał, że poprzednie ekipy rządzące zaniedbały budowę (w 2008 roku projekt wykreślono z listy inwestycji finansowanych ze środków unijnych - PAP), ale w ubiegłym roku prace związane z przygotowaniem projektu przyśpieszyły w znaczący sposób. W 2021 roku - jak zaznaczył Witkowski - zakończone mają być procedury przetargowe, natomiast w roku 2022 powinien rozpocząć się proces wykupu gruntów od 53 gospodarstw. Zgodnie z harmonogramem powinien on zakończyć się w 2024 roku, natomiast w 2025 ma ruszyć budowa. Wiceminister zaznaczył, że realizacja budowy zbiornika na Wisłoce jest obecnie najważniejszym zadaniem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Wisłoka, której zlewnia pokrywa ok. 1/5 powierzchni woj. podkarpackiego, stwarza największe zagrożenie powodziowe w regionie. Podczas powodzi w 2010 r. spośród 1,3 mld zł strat w regionie aż 0,5 mld zł stanowiły szkody wyrządzone w 29 gminach w zlewni Wisłoki. Zalanych wtedy zostało 174 miejscowości, 3,4 tys. gospodarstw, a ucierpiało blisko 12 tys. osób. Takich powodzi w obecnym stuleciu było kilka.
O konieczności budowy zbiornika Kąty-Myscowa na Wisłoce mówi się na Podkarpaciu od blisko pół wieku. Jak wynika z przygotowanego już projektu tej inwestycji, pojemność zbiornika wyniesie 65,5 mln m sześc. Maksymalna powierzchnia zalewu przy maksymalnym poziomie piętrzenia ma wynieść 427 ha.
Zbiornik ma być zlokalizowany w Beskidzie Niskim na terenie powiatu jasielskiego. Obszar zbiornika będzie rozciągać się od wsi Kąty w gminie Nowy Żmigród, przez wieś Myscowa, do wsi Polany w gminie Krempna. Górna część zbiornika będzie przylegać do Magurskiego Parku Narodowego.
PAP/ as/