Inspekcji Handlowej brakuje pieniędzy
Inspekcja Handlowa otrzymuje coraz to nowe ustawowe zadania bez zapewnienia adekwatnych środków na ich realizację - napisał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał w odpowiedzi na interpelację poselską.
Odpowiadając na interpelację poselską w sprawie zwiększenia środków z budżetu dla Inspekcji Handlowej w celu zahamowania odpływu pracowników i rozwoju bazy laboratoryjnej, prezes Niechciał przypomniał, że „działalność wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej jest finansowana z budżetów wojewodów”.
Jak stwierdził „prezes UOKiK przy planowaniu działalności kontrolnej na dany rok kalendarzowy uwzględnia w miarę możliwości sytuację finansową i kadrową w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej, a także w samym Urzędzie”.
Podkreślić jednak trzeba, że Inspekcji Handlowej, a przy tym i Prezesowi UOKiK, przydzielane są coraz to nowe ustawowe zadania bez zapewnienia adekwatnych środków na ich realizację, pomimo starań w tej sprawie u Ministra Finansów już na etapie projektów odpowiednich regulacji - czytamy w odpowiedzi prezesa UOKiK.
Ponadto Niechciał poinformował też, że „Urząd bierze udział w ogólnounijnej kampanii porównawczej produktów żywnościowych pilotowanej przez Wspólne Centrum Badawcze (WCB)”.
Zgodnie ze wstępnymi informacjami organizatorów, wyniki tej kampanii powinny być znane w marcu 2019 roku - czytamy.
Marek Niechciał odniósł się również do pytania o podjęte przez UOKiK działania w celu wyeliminowania zjawiska podwójnej jakości.
Informuję, że UOKiK bierze udział w pracach legislacyjnych zmierzających do tego, aby stosowanie tzw. podwójnej jakości produktów znalazło się w katalogu nieuczciwych praktyk handlowych określonych w unijnej dyrektywie 2005/291 - napisał.
Szef UOKiK dodał, że prace w tym kierunku toczą się na szczeblu Unii Europejskiej w ramach tzw. „Nowego ładu dla konsumentów”, ale nie jest znany termin ich przyjęcia przez Komisję oraz państwa członkowskie.
SzSz(PAP)