Los OFE nie jest przesądzony
Decyzje dotyczące OFE zostaną podjęte po zakończeniu prac związanych z przygotowaniem aktów wykonawczych do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) i wdrożeniem systemu - poinformowało we wtorek biuro prasowe Ministerstwa Finansów.
Trwają prace nad przygotowaniem aktów wykonawczych do PPK i wdrożeniem systemu. Po zakończeniu tych prac będą podjęte decyzje co do zmian w zakresie OFE - poinformował resort finansów.
W odpowiedzi na interpelację poselską Ryszarda Petru z klubu Teraz! wiceminister finansów Piotr Nowak wyjaśnił, że w odniesieniu do planowanych zmian dotyczących funkcjonowania OFE aktualne pozostają propozycje określone w Programie Budowy Kapitału (PBK), będącym jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).
Proponowane zmiany mają również stanowić realizację rekomendacji zawartych w Przeglądzie funkcjonowania systemu emerytalnego z 2016 r. Należy jednak nadmienić, że w tej chwili nie została jeszcze podjęta decyzja co do ostatecznego kształtu konkretnych propozycji legislacyjnych - poinformował Nowak.
Wskazał, że ogólne założenia zmian w OFE zawarte w SOR obejmują przekazanie do Funduszu Rezerwy Demograficznej 25 proc. wartości aktywów OFE, przy jednoczesnym zewidencjonowaniu ich wartości na indywidualnych subkontach poszczególnych osób ubezpieczonych w ZUS. Natomiast 75 proc. aktywów netto OFE, stanowiących głównie akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, ma zostać przekazane na IKZE, prowadzone w formie specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych.
W związku z faktem, że zmiany te nie zostały jeszcze wprowadzone, wszystkie zgromadzone do tej pory aktywa pozostają w OFE, z uwzględnieniem oczywiście tzw. mechanizmu suwaka bezpieczeństwa, w ramach którego środki funduszy są stopniowo przekazywane do ZUS - zaznaczył wiceminister.
Dodał, że przewidywane zmiany w OFE mają służyć stworzeniu dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce, którego istotnym elementem są rozwiązania przyjęte w uchwalonej ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych.
Jednocześnie procedowanie nad tą ustawą zostało rozdzielone od prowadzenia ewentualnych zmian w funkcjonowaniu OFE z uwagi na intensywność prac prowadzonych nad programem PPK oraz konieczność wypracowania jak najlepszych rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie. Podyktowane to jest faktem, że program planów kapitałowych jest de facto pierwszym masowym, prywatnym i długoterminowym programem oszczędnościowym skierowanym do wszystkich zatrudnionych osób i istotne jest, aby zarówno przepisy ustawowe, jak i obecnie procedowane akty wykonawcze do ustawy umożliwiały płynne i efektywne jego wdrożenie i funkcjonowanie - wskazał.
Na podst. PAP