BLIKiem z konta VAT?
Od przyszłego roku będą możliwe alternatywne sposoby dokonywania płatności z konta VAT - poinformowała w czwartek na Twitterze minister finansów Teresa Czerwińska. Możliwa będzie płatność np. BLIK-iem.
Nawiązując do planów wprowadzenia obowiązku stosowania split payment (mechanizm podzielonej płatności - MPP) w określonych branżach resort finansów poinformował o planowanych kolejnych ułatwieniach dla przedsiębiorców.
„Oprócz możliwości opłacania innych danin z konta VAT, chcemy zawrzeć także alternatywne sposoby dokonywania płatności, np. przez pay by link czy BLIK” - napisała Czerwińska na Twitterze.
We wtorek ministerstwo finansów podało, że z konta VAT będzie można opłacić: VAT od importu, akcyzę, cło, podatek dochodowy, ZUS.
Pod koniec marca br. minister finansów Teresa Czerwińska informowała, że resort finansów prowadzi prace nad wprowadzeniem obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności dla branż, które są podatne na nadużycia w podatku VAT. „W ciągu najbliższych tygodni planujemy przekazać projekt do konsultacji publicznych, tak by jego wejście w życie było możliwe na początku przyszłego roku” - zapowiedziała.
W połowie marca wiceminister finansów Filip Świtała powiedział, że realny termin wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT w niektórych branżach, to „nie wcześniej niż na koniec tego roku”. Zaznaczył, że resort finansów myśli intensywnie o przygotowaniu uproszczeń dla firm, które będą objęte tą procedurą, aby ułatwić jej stosowanie.
Pod koniec stycznia br. Komisja Europejska zgodziła się, by od 1 marca br. Polska mogła wprowadzić obligatoryjną podzieloną płatność w VAT (tzw. split payment) w określonych branżach. Chodzi o sektory, w których obowiązuje odwrócony VAT (np. w elektronice czy budowlance), solidarna odpowiedzialność (np. paliwa) oraz w handlu węglem i częściami samochodowymi.
Przepisy o dobrowolnym split payment zaczęły obowiązywać 1 lipca ubiegłego roku br. Przewidują one, że do standardowego rachunku wykorzystywanego w działalności gospodarczej banki otworzyły każdemu przedsiębiorcy osobne konto VAT. Gdy kontrahent decyduje się na realizację płatności z wykorzystaniem podzielonej płatności, kwota netto trafia na zwykły rachunek, a część odpowiadająca VAT zostaje przelana na konto VAT. Możliwości dysponowania pieniędzmi z kont VAT jest ograniczona - z zasady można nimi regulować zobowiązania VAT wobec fiskusa, bądź płacić dostawcom część dotyczącą VAT, także na specjalne konto. Inne wykorzystanie środków z rachunku VAT jest możliwe wyłącznie za zgodą organu podatkowego i po upływie określonego czasu.
Resort finansów chce jednak, by mechanizm ten był obowiązkowy w niektórych branżach i w obrocie określonymi towarami. Chodzi o obszary, gdzie ryzyko nadużyć w VAT jest największe. Podzielona płatność miałaby zastąpić inne środki specjalne obecnie tam stosowane, czyli zarówno odwrócone obciążenie VAT, jak i solidarną odpowiedzialność.
PAP/ as/