Polska wreszcie wydobywa gaz łupkowy. Wielki sukces czy pojedynczy przypadek?
Blisko od miesiąca w pobliżu Lęborka na Pomorzu, jest wydobywany polski gaz łupkowy. To wielki sukces, który w znacznym stopniu przybliża nasz kraj do masowego wydobycia tego surowca.
Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że z odwiertu, którego dokonała firma Lane Energy Poland, wydobywa się ok. 8 tysięcy metrów sześciennych gazu na dobę. Z informacji dziennika wynika, że w żadnym europejskim kraju, dotychczas nie udało się osiągnąć takiego wyniku, choć nie jest to jeszcze ilość komercyjna.
Wiceminister środowiska Piotr Woźniak na łamach „Rz” mówi, iż wydajność odwiertu nie jest tak duża jak w USA czy Kanadzie, jednak to dobry krok do dalszych prac nad projektem wydobywczym w Polsce.
Taki wynik powinien zachęcić inne firmy do przyspieszenia prac na koncesjach, zwłaszcza że od kilku tygodni obowiązują usprawnione procedury oceny oddziaływania wierceń na środowisko – ocenia na łamach dziennika Woźniak.
Eksperci szacują, że dzięki wydobyciu gazu łupkowego na skalę przemysłową w całej Europie ceny surowca mogą spaść o kilkadziesiąt procent.
Liczby:
768 mld m3 na tyle Państwowy Instytut Geologiczny szacuje zasoby gazu łupkowego w Polsce
15 mld m3 gazu ziemnego zużyła polska gospodarka w ubiegłym roku
W Stanach Zjednoczonych od chwili rozpoczęcia eksploatacji złóż w 2005 roku ceny hurtowe spadły o ponad 40 proc.
RP, lz