Emilewicz: Mieszkanie plus zrestartujemy
Będzie „nowe otwarcie” programu Mieszkanie plus w styczniu - zapewniła w poniedziałek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że resort przedstawi rozwiązania, które mają przyspieszyć projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce.
Będzie +reset+ Mieszkania Plus w styczniu (…). Przedstawimy zakres prac, aktywności legislacyjnej, który chcemy, aby przyspieszył projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Ale także pokażemy, które podmioty chcielibyśmy włączyć w szerszym stopniu do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia powiedziała w poniedziałek podczas konferencji w Sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Wkrótce, jak powiedziała szefowa MR, resort zaprezentuje raport dot. rynku mieszkalnictwa w Polsce.
Zaznaczyła, że dotychczasowy program Mieszkanie plus „nie był niewypałem”.
Problem związany z rynkiem mieszkaniowym w Polsce realnie istnieje przyznała. Podkreśliła, że jeżeli „pulę poszukujących mieszkań określilibyśmy jako 100 proc. to ok. 40 proc. to jest ta populacja, do której skierowany jest program” - oceniła.
Emilewicz mówiła, że „wiele zmian legislacyjnych, ułatwiających proces legislacji, zostało przeprowadzonych lub właśnie toczy się w Sejmie”. Przypomniała, że nowelizacja prawa budowlanego zakłada „szereg ułatwień w procesie inwestycyjnym, który sprawi, że realizacja projektów mieszkaniowych będzie szybsza”.
W grudniu minister mówiła PAP, że prowadzi rozmowy ze stowarzyszeniami skupiającymi deweloperów w Polsce, po których oczekuje się, że staną się jednym z filarów realizacji tego programu. „Są takie rozwiązania na świecie, w których deweloperzy na transparentnych zasadach, mając np. dostęp do dobrych gruntów, udostępniają na konkretnych zasadach część mieszkań do programów społecznych budownictwa mieszkaniowego. Nad takimi rozwiązaniami w tej chwili pracujemy” - tłumaczyła.
W grudniu 2019 r. rząd przyjął pakiet zmian w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju. Mają one ułatwić i przyspieszyć przygotowanie nowych inwestycji oraz sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Pojawią się np. „konkretne terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar”.
Czytaj też:Mieszkanie plus: boom budowlany rozpocznie się w 2021 roku
(PAP), DS