Polskie kobiety wyróżnia duch przedsiębiorczości
Dobre praktyki na rzecz zapewnienia równych szans dla kobiet zarówno w zakresie społecznym jak i biznesowym przynoszą efekty w Polsce. Co zrobić, aby możliwości rozwoju kariery zawodowej i społecznej były podobne dla kobiet i mężczyzn i jak przebić kolejne „szklane sufity” – o tym rozmawiali uczestnicy warszawskiego Women Leadership Forum. W dyskusji wzięła udział wiceminister Anna Gembicka.
Kobiety chętnie podejmują pracę zawodową i społeczną w życiu publicznym, jednak czasami trafiają na bariery, które blokują równy i sprawiedliwy rozwój kariery. Wiceminister Anna Gembicka przywoływała dane pokazujące, że Polska szybko nadrabia zaległości i skutecznie wyrównuje różnice ekonomiczne pomiędzy mężczyznami i kobietami.
Polska odnotowuje duże postępy w zakresie zapewnienia kobietom lepszej dostępności do rynku pracy. Duch przedsiębiorczości polskich kobiet jest główną siłą sprawczą tego procesu - mówiła Anna Gembicka.
Wiceminister przypomniała, że Polska w raporcie Women in Work Index (PWC) z marca 2019 r. została sklasyfikowana w ogólnym zestawieniu na 8 miejscu. Raport z uznaniem podkreśla rolę naszego kraju jaku drugiego (za Luksemburgiem) państwa członkowskiego OECD, które dokonało największego postępu w wyrównywaniu różnicy poziomu wynagrodzeń pomiędzy mężczyznami i kobietami oraz redukcji bezrobocia wśród kobiet w okresie 2000-2017.
Polska zyskała solidną reputację jako jedno z państw wiodących pod względem sprawiedliwego i równego traktowania kobiet w miejscu pracy. Znalazło to potwierdzenie w międzynarodowym rankingu, który został opublikowany przez „The Economist” w 2018 r. - Rząd podejmuje wiele działań wspierających oraz poprawiających uczestnictwo kobiet w rynku pracy poprzez doskonalenie zawodowe oraz elastyczne warunki zatrudnienia – podkreśliła Gembicka.
W tym kontekście mówiła o roli funduszy europejskich w tworzeniu lepszych możliwości w zakresie zatrudnienia oraz skutecznego rozwoju zawodowego dla kobiet.
Szeroka reprezentacja kobiet na najwyższych stanowiskach kierowniczych w sektorze biznesu czyni Polskę jednym z liderów wśród krajów UE. Polska pod względem procentowego udziału kobiet w pełnieniu wyższych funkcji kierowniczych (34%) zajmuje 3 miejsce, zaraz po Estonii i Litwie (36%) i plasuje się na równej pozycji z Włochami w międzynarodowym raporcie przygotowanym przez firmę Grant Thornton.
Wyjątkowy duch przedsiębiorczości, który charakteryzuje polskie kobiety dał pomysłowym, przedsiębiorczym i kreatywnym kobietom uruchomić wiele udanych przedsięwzięć biznesowych, a tym samym pozwolił na wniesienie wkładu w rozwój gospodarczy Polski – akcentowała Gembicka.
Minister wyróżniła wiele kobiet sukcesu, które – jak powiedziała „stały się prawdziwymi pionierkami polskiego kapitalizmu, budują silne, rozpoznawalne międzynarodowo marki produktowe oraz kontynuują swoją obiecującą ekspansję na rynki zagraniczne”. W konferencji „Kobiety dzisiaj: głosy z Europy Środkowej” uczestniczą księżniczka rumuńska Małgorzata i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i wiceminister obrony Rumunii Simona Cojocaru. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele środowiska biznesu i kultury z Rumunii i Polski, dyplomaci, doradcy ekonomiczni, przedstawiciele władz lokalnych, rumuńscy i polscy parlamentarzyści.
Celem spotkania jest wspólna promocja tradycji i wartości Polski i Rumunii oraz dobrych praktyk biznesowych - kobiety jako promotorki zmiany społecznej oraz aktorki innowacyjnej transformacji. Organizatorem wydarzenia jest Ambasada Rumunii w Warszawie, Rumuński Instytutu Kultury w Warszawie oraz Polsko-Rumuńska Izba Handlu i Przemysłu.
Honorowy patronat sprawuje rumuńska rodzina królewska.