Podwozisz znajomego do pracy? Zapłacisz podatek. Pożyczasz pieniądze? Zapłacisz podatek. Żyjesz? Zapłacisz podatek
Jeżeli chcesz być koleżeński i podwieźć znajomego do pracy swoim samochodem to uważaj - możesz być zmuszony do zapłacenia podatku. Internet już się śmieje z nowych pomysłów, jednak nie można wykluczyć, że niedługo nawet najbardziej oczywiste czynności będą opodatkowane. O płatnym carpoolingu informuje dziś "Dziennik Gazeta Prawna".
Osoba, która w zamian za zwrot części kosztów paliwa zabiera do samochodu innych, nie ma z tego tytułu przychodu do opodatkowania . Taki pojawi się jednak, gdy opłata będzie wyższa. Jeśli przejazdy będą regularne, mogą wystąpić także obowiązki w VAT.
Jak to wygląda w praktyce? Jak to bywa Ministerstwo Finansów niby nie straszy, ale potem mówi "uważajcie".
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP wyjaśniło, że co do zasady ani kierowca, ani pasażer nie mają obowiązków podatkowych na gruncie ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). Chodzi oczywiście o sytuację, gdy pierwszy z nich otrzymał umówioną część kosztów przejazdu, albo gdy podróżujący nie musiał płacić, gdyż kierujący pojazdem odstąpił od obciążania go wydatkami. MF zastrzegło, że z uwagi na brak legalnej definicji umowy carpoolingu i ustawowych zasad, na jakich dochodzi do korzystania z tego sposobu podróżowania, nie można wykluczyć sytuacji, w których dojdzie do powstania przychodu.
Jak urząd skarbowy może ściągać pieniądze? Ekspertka odpowiada.
Zdaniem Katarzyny Puchacz, konsultanta podatkowego w Accreo, przykładem będzie pobranie przez kierowcę opłat od pasażerów w wysokości przekraczającej proporcjonalnie im przypisaną część kosztów przejazdu. Wtedy można uznać, że wystąpił przychód podlegający opodatkowaniu, a w rozliczeniu rocznym kierowca podróżujący prywatnym autem powinien go zakwalifikować do źródła „inne przychody”. Nie pobiera wtedy miesięcznych zaliczek na PIT, ale ewentualnie musi zapłacić podatek, jeśli wynika on ze składanej deklaracji podatkowej. Ekspert Accreo podkreśla, że jeśli podróż odbędzie się przy użyciu auta firmowego, to takim źródłem może być działalność gospodarcza.
Jeśli więc jesteście dobrymi kolegami lub koleżankami i "podrzucacie" znajomych do pracy albo do domu możecie być objęci podatkiem.
Regularnie wykonywane usługi carpoolingu wypełniają taką definicję, a kierowca może być traktowany jak podatnik VAT. Jak uspokaja ministerstwo, prawie na pewno będzie on podmiotowo zwolniony z daniny, gdyż zgodnie z art. 113 ust. 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których jej wartość nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł.
A więc polski fiskus znów pokazuje, że nie warto być koleżeńskim.
DGP.pl/ as/
----------------------------------------------------------------
Polecamy wSklepiku.pl!
"Podatki 2013 część 3" z płytą CD
W publikacji znajduje się zbiór rozporządzeń wykonawczych do ustaw podatkowych z płytą CD, na której znajdują się: akty prawne, orzecznictwo, interpretacje urzędów, porady ekspertów, wskaźniki i stawki oraz kalkulatory.