Już widać ożywienie gospodarcze w Chinach
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poinformował w poniedziałek o odnotowaniu niewielkich oznak ożywienia gospodarczego w Chinach. Ostrzegł jednak, że nie należy wykluczyć nawrotu pandemii zarówno w tym kraju, jak i w innych. Tymczasem Wuhan, epicentrum wybuchu koronawirusa, zniesie blokadę 8 kwietnia
Ożywienie w Chinach, choć ograniczone, jest zachęcające i dowodzi, że środki powzięte w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa pomagają skutecznie walczyć z epidemią i utorować drogę do wznowienia działalności gospodarczej - oświadczył MFW. - Istnieje jednak ogromna niepewność dotycząca przyszłej ścieżki pandemii i nie można wykluczyć ponownego jej rozprzestrzenienia się w Chinach i innych krajach - podkreślono.
W poniedziałek hongkoński dziennik „South China Morning Post” podał, że ponad 460 tys. przedsiębiorstw zamknięto w Chinach na stałe w pierwszym kwartale 2020 roku, wiążąc to z negatywnym wpływem pandemii koronawirusa na chińską gospodarkę.
Po 08 kwietnia władze w Wuhan zezwolą ludziom na opuszczenie miasta po ponad dwóch miesiącach zamknięcia. Według danych chińskiego rządu ponad 2500 osób zmarło na Covid-19 od koronawirusa SARS-CoV-2 w Wuhan od wybuchu epidemii.
Mimo pandemii i ryzyka wystąpienia w Chinach drugiej fali zachorowań przywódcy kraju deklarują zamiar osiągnięcia zakładanych na bieżący rok celów gospodarczych i społecznych. Według planów Komunistycznej Partii Chin PKB i dochód rozporządzalny mieszkańców kraju ma w tym roku osiągnąć wartość dwukrotnie wyższą niż przed dekadą.
PAP, mw