Polska nie wyklucza stowarzyszenia z europejskim nadzorem bankowym
Polska nie wyklucza stowarzyszenia z europejskim nadzorem bankowym, jeśli w wyniku negocjacji prawa państw spoza eurolandu będą wzmocnione - mówił dziennikarzom w Brukseli minister ds. europejskich Piotr Serafin po spotkaniu z gabinetem szefa Rady Europejskiej.
Zastrzegł, że obecna propozycja nadzoru bankowego zaproponowana przez Komisję Europejska 12 września "jest nie do przyjęcia, bo zakłada zupełną nierówność praw i obowiązków". Ale nie wykluczył, że w toku negocjacji w najbliższych tygodniach i miesiącach uda się "zrównoważyć prawa i obowiązki" we wspólnym nadzorze państw z i spoza eurolandu.
- Wówczas będzie można dokonać ostatecznej oceny, czy jakaś forma stowarzyszenia z europejskim nadzorcą bankowym będzie służyła bezpieczeństwu sektora bankowego w Polsce, czy nie. Jeśli będzie służyła, to byłby to dobry argument za tym, żeby rozważyć nawet jakąś formę stowarzyszenia - powiedział dziennikarzom Serafin po spotkaniu z przedstawicielami gabinetu przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Rozmowy dotyczyły wzmocnienia unii walutowej i gospodarczej oraz unii bankowej w ramach prowadzonych przez Rompuya konsultacji przed szczytem przywódców państw UE 18-19 października.
Z Brukseli Inga Czerny (PAP), icz/ jzi/ kot/