Koronawirus: czy pracodawca może zmusić do testu?
Test na koronawirusa służy pracodawcom do zapewnienia bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Czy pracodawca może zmusić pracownika do testu na COVID-19 i przedstawienia jego wyniku? - takie pytanie zadaje m.in. portal Puls Hr
Czy pracodawca może zmusić do testu? Prawo pracy nakłada obowiązek na firmy zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa wysyłają więc swoich pracowników na przeprowadzanie testów na obecność COVID-19.
Chcą w ten sposób odizolować tych zakażonych od zdrowych i powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa w zakładzie pracy - a także chronić zdrowie rodzin pracowników. . Ale takie obowiązkowe testy budzą ogromne kontrowersje.
Co zatem powinien zrobić pracodawca, gdy ma podejrzenie o zakażenie COVID-19 u pracownika?
Jeśli dana osoba miała styczność z zakażonym lub ma objawy wymieniane jako charakterystyczne dla koronawirusa, można zlecić jej wizytę u lekarza medycyny pracy. Lekarz ten zbada pracownika i oceni, czy wymagany jest w jego przypadku test. Wcześniej warto odizolować pracownika od reszty zespołu (jeśli jest taka możliwość) lub zlecić pracę zdalną (jeśli praca danego rodzaju może być wykonywana z domu). Zdaniem niektórych prawników pracodawca naraża się tutaj na zarzut nierównego traktowania w zatrudnieniu. Wydaje się jednak, że w obecnej sytuacji zagrożenia życia i zdrowia pracowników takie postępowanie jest uzasadnione - czytamy.
I pojawia się zasadnicze pytanie - czy pracownik może odmówić testu na COVID-19?
Na to pytanie odpowiada portal Infor: Tak, pracownik może odmówić przeprowadzenia na nim testu na obecność COVID-19. Pracodawca nie powinien w związku z tym wyciągać żadnych negatywnych konsekwencji. Zgoda pracownika na test jest jednak wątpliwa ze względu na nierówną pozycję pracownika i pracodawcy w stosunku pracy. Z wiadomego powodu pracownik może czuć się zobligowany do przeprowadzenia testu.
Czy zatem - pracodawca może żądać przedstawienia wyniku testu? Zdaniem UODO pracodawca nie ma prawa żądać przedstawienia wyniku testu na COVID-19. Są to dane o stanie zdrowia, a więc dane wrażliwe.
Podsumowując, kwestie przymusowych testów na COVID-19, odmowy pracownika i przekazywania wyników testu nie są jednoznaczne. Należy jak najszybciej uregulować je prawnie. W obecnej sytuacji najbezpieczniej jest zlecić pracownikowi wizytę u lekarza medycyny pracy i zlecić mu pracę zdalną - podaje portale.
Czytaj także: Maląg: rodzina to jest inwestycja, nie koszt
PulshHR/infor/kadry/gr