Horała: Tempo powstania CPK jak na Europę - rekordowe
Tempo budowy tak dużego lotniska jak Centralny Port Komunikacyjny jest w skali europejskiej rekordowe - powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała
Czytaj też: CPK wybudujemy z Koreańczykami. W piątek podpisanie umowy
Czytaj też: https://wgospodarce.pl/informacje/91417-cpk-potezne-inwestycje-w-linie-kolejowe-i-drogi
Proces inwestycyjny cały czas trwa. 2023 rok wbicie pierwszej przysłowiowej łopaty i 2027 pierwszy lot, czyli 10 lat od pierwszej decyzji do pierwszych lotów - to jest tempo rekordowe, przynajmniej w skali europejskiej. Pod jurysdykcją Unii Europejskiej tak szybko dużego lotniska nikt nie zbudował - mówił w „Radiu Gdańsk” Horała.
Podkreślił, że jest to niezwykle ambitny harmonogram i „jak na razie udaje się go utrzymać”
Horała przypomniał, że w piątek nastąpi podpisanie umowy na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego z Portem Lotniczym Inchon z Seulu oraz podpisanie porozumienia o współpracy między rządami Polski i Korei Południowej.
W 2019 r. Inchon obsłużył 70 milionów pasażerów. Krótko mówiąc, ma know-how i kompetencje w prowadzeniu takiego dużego, międzynarodowego lotniska, którego w Polsce siłą rzeczy nie ma. W najbliższym czasie CPK będzie zamawiać i odbierać cały szereg produktów analityczno-projektowych, na czele z masterplanem lotniska. Chodzi o to, żebyśmy mieli takiego doradcę, który nam będzie wskazywał, na co zwrócić uwagę, co być może powinno być inaczej - dodał wiceminister.
Czas trwania umowy na doradcę strategicznego CPK to trzy lata.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.
PAP/mt