Za 99 zł przez cały rok, jeśli ma się trójkę dzieci
Od 1 stycznia 2014 r. dzieci z rodzin z trójką potomstwa będą miały prawo do rocznych biletów komunikacji miejskiej w cenie 99 zł. Rodzina musi mieszkać w Warszawie i rozliczać się w stolicy z podatków; roczny bilet otrzymają dzieci do 20. roku życia.
Bilety roczne dla dzieci można kupić jedynie w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM, wcześniej należy wypełnić wniosek dostępny m.in. na stronie internetowej ZTM. Bilety są kodowane na spersonalizowanej karcie miejskiej; osoba uprawniona do zniżki otrzymuje hologram, który jest naklejany na kartę - Kartę młodego warszawiaka.
Bilet jest ważny do godz. 23.59 trzysta sześćdziesiątego piątego dnia terminu ważności biletu (trzysta sześćdziesiątego szóstego dnia o ile obejmuje dzień 29 lutego). Bilet od 1 stycznia uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów - na obszarze obu stref biletowych.
Dziecko, które będzie korzystało z tego biletu, musi mieć mniej niż 20 lat i mieszkać w Warszawie. Jednak, jeśli jedno z dzieci straci swoje uprawnienia, bo np. skończy 20 lat, albo wyprowadzi się z Warszawy, pozostałe dzieci nadal będą mogły korzystać z biletu po niższej cenie.
Kolejny warunek określa, że rodzice dziecka lub opiekunowie prawni (a także rodzic lub opiekun samotnie je wychowujący) także muszą mieszkać w stolicy i rozliczać się z podatków w warszawskim urzędzie skarbowym.
Do tej pory rodziny z trójką dzieci nie korzystały z ulg na przejazdy komunikacją miejską. Od nowego roku nie zmieniają się uprawnienia dla rodzin z czwórką dzieci i więcej; tak jak obecnie, będą podróżować za darmo.
Od 1 stycznia 2014 r. osoby mieszkające w Warszawie i rozliczające się z podatków w warszawskim urzędzie skarbowym mogą kupować bilety długookresowe po niższej cenie - w tym celu muszą wyrobić Kartę warszawiaka. Z kolei Karta młodego warszawiaka przysługuje dzieciom mieszkańców Warszawy rozliczających podatek w stolicy (przysługuje osobom do 20. roku życia lub studentom do 26. roku życia).
Oferta zniżek w ramach Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka ma być rozszerzana o korzystanie z miejskich pływalni, teatrów oraz z podmiotów komercyjnych.
(PAP)