Analizy

Fot.Emitea/sxc.hu
Fot.Emitea/sxc.hu

Tygodnik BNP Paribas „Rynki Finansowe"

źródło: Biuro Maklerskie BNP Paribas Banku Polska

  • Opublikowano: 20 maja 2014, 08:03

  • Powiększ tekst

Warszawski parkiet zakończył drugi tydzień maja na poziomach nieznacznie zamknięcia z ubiegłego piątku. Po trzech pierwszych dniach dobrych nastrojów na warszawskim parkiecie, indeksy zaczęły spadać, niwelując większość wcześniejszych wzrostów.

Dopiero końcówka piątkowej sesji przyniosła lekkie odbicie. Polskiego rynku akcji nie zdołały wesprzeć nawet dobre dane makroekonomiczne. Szeroki rynek mierzony indeksem WIG zakończył tydzień wynikiem 0,8 %. W zbliżony sposób zachowywały Europie Zachodniej, gdzie przykładowo indeks DAX wzrósł o niecałe 0,5.

W minionym tygodniu informacje z polskiej gospodarki zostały zdominowany przez wstępne PKB za I kwartał 2014 roku oraz odczyty inflacji konsumenta cen dóbr. Obydwa odczyty można interpretować jako pozytywne dla rynku akcji Wg wstępnych odczytów, PKB w pierwszym kwartale wzrósł rok do roku o 3,3% ostatni kwartał 2013r. Na coraz szybsze tempo wzrostu naszej gospodarki miał tradycyjnie eksport, jak również poprawiająca się konsumpcja prywatna, wspierana w niskimi poziomami inflacji. Ta ostatnia utrzymywała się w kwietniu na bardzo niskim poziomie 0,3%, głównie dzięki spadkowi cen żywności. Tak niski wizję szybkich podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Ponadto, na rynku pojawiły się głosy, że gdyby Europejski Bank Centralny zrealizował swoje zapowiedzi odnośnie poluzowania polityki monetarnej, konieczna byłaby nawet kolejna, korekcyjna obniżka stopy referencyjnej w naszym kraju. Niska inflacja jest więc jednocześnie zarówno polski rynek obligacji jak i akcji.

Do ważnych publikacji makroekonomicznych zaliczyć należy również odczyty PKB w krajac Zachodniej Europy. Wg wstępnych danych, gospodarka Strefy Euro wzrosła zaledwie o kwartał do kwartału. Największy wzrost zanotowało PKB Niemiec, osiągając progres rzędu 0,8% k/k. Z drugiej strony u naszego zachodniego sąsiada odnotowaliśmy spadek ws ZEW, mierzącego ogólne nastawienie do przyszłej koniunktury gospodarczej niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych, który spadł do 33,1 pkt. z 43,2 pkt. miesiąc Mieszane dane napływały również zza oceanu, opublikowane zostały wyższe od oczekiwań odczyty inflacji oraz lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy, z drugiej zaś w czwartek otrzymaliśmy słabsze dane o kondycji amerykańskiej produkcji przemysłowej, która to spadła miesiąc do miesiąca o 0,6%, oraz oczekiwanych wykorzystanie mocy produkcyjnych. Niemniej nieznacznie słabsze dane makroekonomiczne z krajów rozwiniętych nie zmieniają faktu, że gospodarcze postępuje. Warto jednak zaznaczyć, że następuje to w wolniejszym tempie, niż łyby wskazywać na to wskaźniki wyprzedające na przełomie roku.

Większość spółek notowanych na GPW poprawiła swoje rezultaty finansowe w pierwszym kwartale bieżącego roku. Spośród 400 podmiotów, które opublikowały raporty, 58% zanotowało w tym okresie wynik netto lepszy niż rok wcześniej, tj. zwiększyło zysk netto, zamieniło stratę na zysk, lub zmniejszyło stratę netto. Łączny zysk netto spółek, dla których PAP sporządza konsensus prognoz, wyniósł 8,75 mld PLN i okazał się być o 5,8% lepszy od oczekiwań analityków na poziomie 8,27 mld PLN.

W rozbiciu na podstawowe indeksy publikowane przez warszawską giełdę, największy odsetek spółek poprawiających wyniki można było zaobserwować wśród podmiotów o małej kapitalizacji (aż 64%), a najmniejszy wśród największych spółek (41%). Mimo tego, to właśnie indeks giełdowych blue chip’ów WIG30 zachowywał się od początku roku zdecydowanie lepiej (wzrósł o 0,8%) niż wskaźnik małych spółek WIG250 (spadek o 10,3%). Spadki zanotowane na szerokim rynku w połączeniu z poprawą rezultatów finansowych znacząco uatrakcyjniły wyceny giełdowych „maluchów”. Dlatego też w najbliższym czasie można oczekiwać odwrócenia się dotychczasowych tendencji i relatywnie większej siły tego segmentu rynku.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych