Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

GPW pozytywnie zaskoczyła

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 5 czerwca 2014, 13:09

  • 0
  • Powiększ tekst

Większość krajowych indeksów wzrostem zakończyła środowe notowania. Fala optymizmu, która przeszła przez rynek w końcowej fazie wczorajszej sesji to przede wszystkim reakcja na poprawę nastrojów inwestycyjnych na świecie oraz oczekiwań na dzisiejszą decyzję rady Europejskiego Banku Centralnego. Kupujący w najbliższych dniach otrzymają prawdopodobnie ostatnią szansę na kontynuację majowej tendencji wzrostowej.

Banki próbują wrócić do gry

Z obserwacji zachowania poszczególnych spółek z WIG20 podczas wczorajszej sesji na pierwszy plan wysuwa się szybie odrodzenie kursów akcji sektora bankowego. Szczególnie zaskoczył kurs PKO BP, który jeszcze dzień wcześniej raził słabością. Tym razem notowania akcji największego polskiego banku istotnie zyskały na wartości (+2,4%) i odrobiły całą zniżkę ze wtorku. Tym samym pojawiła się szansa na kontynuację wzrostów zapoczątkowanych 19 maja z poziomu 38,5 zł. Równie dobrze w dniu wczorajszym zaprezentował się kurs Pekao S.A. Wzrost notowań banku powyżej poziomu 185,0 zł. zwiększył szansę na przebicie linii trendu spadkowego, która przebiega w strefie 188,0-190,0 zł. Jednak za prawdziwego bohatera środowych notowań można uznać KGHM. Mimo, niesprzyjającego klimatu na rynku surowcowym i spadku cen miedzi, akcje lubińskiego kombinatu kontynuowały wzrostowe tendencje. Ostateczne zamknięcie na poziomie 121,4 zł, oznacza testowanie poziomu maksimum z 6 marca br. Z punktu widzenia analizy technicznej indeksu WIG20 po wczorajszej sesji sytuacja nie zmieniła się w jakiś diametralny sposób, jednak końcowy optymizm zwiększył szansę na pozytywne zakończenie dwutygodniowych zmagań. W tym miejscu pewnej podpowiedzi dostarcza wykres intraday indeksu WIG20. W tym ujęciu czasowym na uwagę zasługuje udana obrona technicznego wsparcia na poziomie 2.430 pkt. i wczorajsze wybicie barometru największych spółek powyżej poziomu 2.450 pkt. (krótka dwudniowa spadkowa linia). Teraz inicjatywa należy do strony popytowej i wydaje się że, jeżeli po decyzji EBC na rynkach światowych nie nastąpią większe zmiany, indeks WIG20 ponownie podejdzie pod kluczowy poziom technicznego oporu znajdujący się na poziomie 2.480 pkt. Analogicznie dla indeksu WIG w ostatnich dniach umocnił się poziom 52,0 tys. pkt., natomiast patrząc od góry nadal czekamy na przeprowadzenie przez rynek bardziej zdecydowanego ataku na kilkumiesięczną linię trendu spadkowego przebiegającą w rejonie 52.750 pkt.

Odczyty PMI mniej ważne przed decyzją EBC

Jak wynika z wczorajszych odczytów PMI dla usług za maj, koniunktura na starym kontynencie jest najlepsza od prawie trzech lat. PMI dla całej stref euro wzrósł w ubiegłym miesiącu do poziomu 53,2 pkt. z 53,1 pkt. w kwietniu (szacowano 53,3 pkt.). Równie korzystne tendencje panowały u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie analogiczny indeks wykazał wzrost do poziomu 56,0 pkt. z 54,7 pkt. w kwietniu (szacowano 56,4 pkt.). Wczoraj indeks DAX po odczytach lekko zniżkował, jednak druga połowa sesji była zdecydowanie lepsza, co wzrostowo ustawiło rynek przed dzisiejszą decyzją EBC.

Niski obrót, ale Wall Street w górę

Najlepszą koniunkturę za Oceanem obserwowaliśmy wczoraj na rynku technologicznym i wśród małych spółek, co obrazuje wzrost zarówno Nasdaq i Russell 2000 o 0,4%. Inwestorzy poznali wczoraj słabsze cząstkowe dane z rynku pracy. Raport ADP wykazał mniejszy niż miesiąc wcześniej wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym, poza rolnictwem. Figura ta jeszcze bardziej obniżyła oczekiwania wobec piątkowej publikacji stopy bezrobocia i liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym.

Powiązane tematy

Komentarze