
Czy eurodolar trwale przełamał lutowy trend zwyżkowy?
Nowe informacje o cłach z ust prezydenta Stanów Zjednoczonych wprowadziły jedynie chwilowy niepokój na rynku. Większy wpływ na forex miały dane PKB z USA. To po nich dolar się umocnił, co niekorzystnie wpłynęło na notowania złotego, który jeszcze o poranku zyskiwał do głównych walut.
Znowu cła
Po krótkiej przerwie taryfowej, po raz kolejny o swojej strategii negocjacyjnej przypomina prezydent USA. Tym razem Trump mówi o cłach w wysokości 25 proc. na produkty z Unii Europejskiej. W komunikacie pojawiła się informacja bezpośrednio nawiązująca do przemysłu motoryzacyjnego. I to tyle, jeżeli chodzi o konkrety zawarte w wypowiedzi. Ogólnikowość może oznaczać brak precyzyjnego planu i przyjęcie stanowiska: przyglądamy się reakcji zaatakowanych i sprawdzamy czy pojawi się opór czy gotowość do negocjacji. O tym braku planu może świadczyć choćby przesunięcie daty nałożenia ceł na Kanadę i Meksyk na początek kwietnia. Wczorajsza wypowiedź po raz kolejny wprowadziła powiew niepewności na rynku, co doprowadziło do delikatnego umocnienia dolara na wykresie głównej pary walutowej świata. Kurs EUR/USD zszedł do poziomu 1,046 USD, po czym nastąpiło odreagowanie. To kolejny raz, kiedy wsparciem okazała się lutowa linia trendu wzrostowego, poniżej której eurodolar nie potrafił trwale zejść w mijającym miesiącu.
Optymistyczne informacje z Polski
Finalne odczyty PKB za IV kw. 2024 były zgodne z prognozami. Krajowa gospodarka rozwijała się w tempie 3,7 proc. r/r i 1,3 proc. k/k. Jest to jednocześnie najwyższy poziom w całej Unii Europejskiej. Wzrósł także Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury z 162,2 pkt do 164,4 pkt. Skok powyżej dwóch punktów został zauważony w raporcie. Była to najwyższa poprawa od jesieni 2023 roku. W dokumencie wskazuje się również wzrost optymizmu wśród menedżerów przedsiębiorstw. Dobre dane korzystnie wpłynęły na krajową walutę. Złoty jeszcze przed południem wyznaczył nowe lokalne minima w relacji do euro. Kurs EUR/PLN na poziomie 4,127 PLN to najniższa wartość od początku 2018 roku. W tym czasie notowania USD/PLN to 3,943 PLN.
Dane z USA
W czwartkowe popołudnie poznaliśmy odczyty PKB ze Stanów Zjednoczonych. Dzisiejsze publikacje podawane są w formie annualizowanej. Oznacza to, że wynik mówi nam jak ten wskaźnik wyglądałby, gdyby cały rok był taki, jak ostatni kwartał. Wzrost PKB wyniósł zgodnie z oczekiwaniami 2,3 proc.. Jest to spadek względem poprzedniego odczytu (3,1 proc.). Zwyżkowała konsumpcja prywatna (4,2 proc.), co przyczyniło się do podbicia inflacji bazowej (bez żywności i energii). PCE core wzrósł z 2,2 proc. do 2,7 proc.. Skok jest wyższy od oczekiwanego 2,5 proc., co umocniło dolara. Tuż po publikacji kurs EUR/USD spadł do 1,43 USD. Czy jest to spekulacyjne umocnienie, czy trwała zmiana kierunku notowań głównej pary walutowej świata, dowiemy się jutro. W piątek poznamy nie tylko dane inflacyjne z największej gospodarki strefy euro, ale również raport na temat wydatków Amerykanów. Dane z USA wpłynęły na złotego, który o godzinie 15:00 oddaje poranne zyski.
Dawid Górny, analityk walutowy Walutomat.pl
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.