Korekta bardziej realna
W piątek GPW wbrew globalnym nastrojom wyraźnie się cofnęła, nie pozwalając zapomnieć o wiszącej nad nią groźbie korekty. Obraz rynku pozostaje pozytywny, ale coraz więcej przesłanek zaczyna przemawiać za możliwą realizacja zysków.
Przechył w dół
Strata kontraktów na otwarciu (2644pkt.) była jeszcze niewielka, ale w trakcie pierwszej fazy notowań powoli, acz sukcesywnie się powiększała. Spadki przyspieszyły wczesnym popołudniem, po przełamaniu najszybszej kreski trendowej, stabilizując się tuż ponad poziomem wsparcia przy 2614pkt. (wykres intra). Tutaj czekaliśmy na najważniejszą informację dnia, czyli dane opisujące rynek pracy w USA. Raport pokazał większą od oczekiwań zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (155tys. vs 150tys), prowokując wyraźne zwyżki na giełdach otoczenia. My z poprawy nastrojów skorzystaliśmy w stopniu minimalnym, utrzymując się ponad wsparciem do zamknięcia notowań (2620pkt.).
Korekta bardziej realna
Takie zachowanie skazało nas na rolę najsłabszego parkietu na kontynencie. Podobnie jak w listopadzie zeszłego roku, GPW znowu zaczyna poruszać się wbrew globalnej tendencji. Tym razem my spadamy, podczas gdy największe giełdy europejskie i amerykańskie nadal pną się w górę. To przypomina o wyjątkowym wykupieniu naszego rynku i związanej z tym podatności na realizację zysków. W tym kontekście uwagę zwracają wysokie obroty rynku kasowego (niemal dwukrotnie wyższe niż na pierwszej, wyraźnie wzrostowej sesji roku) oraz fakt, że spadki w największej mierze dotknęły liderów niedawnych zwyżek (PKN, PZU Lotos). Podaż się przebudziła. Niepokojące jest również postępujące osłabienie złotego, sugerujące wycofywanie się kapitału zagranicznego.
Technicznym odbiciem piątkowej sesji jest czarny korpus przełamujący najszybszą z linii wzrostów, co potraktować można jako wczesny sygnał ostrzegawczy i przejaw słabnięcia trendu. Prawdopodobieństwo krótkoterminowego zwrotu wzrośnie wraz z pękaniem kolejnych wsparć, z których najbliższym jest obroniony w piątek poziom 2614pkt. Dla rozmiarów ewentualnej korekty kluczowe znaczenie będzie miało zachowanie rynku przy ostatnim z dołków trendu na wysokości 2582pkt.
Przy wsparciu
Pozytywne zamknięcie piątkowej sesji na Wall Street i minimalne poranne spadki amerykańskich kontraktów powinny zaowocować l dodatnim otwarciem dzisiejszej sesji. Dla punktem odniesienia będzie potwierdzone wsparcie na wysokości przedsylwestrowych minimów (2614pkt.). Jego utrzymanie sprzyjać będzie wzrostowemu odbiciu i próbie powrotu na maksima. Najbliższe potencjalne opory to 2626 i 2635pkt.
Przełamanie 2614pkt. przemawiać będzie natomiast za rozwinięciem piątkowych spadków w kierunku kluczowego krótkoterminowego wsparcia przy 2582pkt. wzmocnionego dodatkowo przez wolniejszą linię trendu wzrostowego.