Posiedzenie FOMC już w tym tygodniu. Czy w Fed coś drgnie?
Euro i dolar amerykański nadal znajdują się na samym dnie na początku tego tygodnia. Para GBP/USD zdołała na moment pokonać poziom 1,7000 dziś rano; jest to wyczyn, którego nie udało się dokonać od sierpnia 2009 r.
W pozostałym parach akcja jest dość umiarkowana. Jen nadal sprytnie i wytrwale opiera się wpływom nerwowego otoczenia geopolitycznego w oczekiwaniu na główne wydarzenie tego tygodnia, tj. posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), które odbędzie się w najbliższą środę.
W Financial Times ukazał się artykuł sugerujący, że banki centralne są odpowiedzialne za znaczną część rajdu byków na akcje w ostatnich latach. Mimo iż wiele mniej przejrzystych światowych banków centralnych nie dostosowało się do szacowanej alokacji posiadanych akcji, udział akcji w portfelu np. Swiss National Bank wynosi 15%. Oznacza to całkowicie nowy aspekt stabilności finansowej, który Fed powinna rozważyć w tym tygodniu podczas opracowywania swojego nowego oświadczenia w sprawie polityki pieniężnej – więcej na ten temat poniżej.
Spread niedawno wzrósł po tym, jak prezes Bank of England, Mark Carney, zaczął naciskać na przesunięcie przewidywanej daty swojego debiutu w zakresie podnoszenia stóp procentowych. Jednak w kontekście ostatnich kilku lat spread (zaznaczony czarną linią) był znacznie szerszy wówczas, gdy para GBP/USD odnotowywała niższe poziomy (linia niebieska), dlatego obecnie będzie musiał się bardziej rozszerzyć tak, by wesprzeć wyższe poziomy w tej parze.
Co dalej?
Na rynku panuje dość kłopotliwa sytuacja – waluta nowozelandzka i brytyjska mierzą wysoko, co sugeruje możliwość carry trade i duży nacisk na rosnące różnice stóp procentowych. Równocześnie jednak jen trzyma się mocno, a waluty rynków wschodzących są zasadniczo bardzo słabe. Osłabienie to jest logiczne, biorąc pod uwagę gwałtowną eskalację konfliktu w Iraku i szybki wzrost cen energii, ponieważ waluty rynków wschodzących są uzależnione od energii i bardziej podatne na wpływ wysokich cen ropy. Nerwowe oczekiwanie na komunikat Fed w tym tygodniu najprawdopodobniej jeszcze się do tego przyczynia. O ile nerwowość na rynkach nie przejdzie w panikę, być może idea „bezpiecznych transakcji carry” ma rację bytu, nawet, jeżeli „ryzykowne transakcje carry” nie odnoszą sukcesu – sprzedaż jest trudna i najprawdopodobniej nie utrzyma się zbyt długo.
Posiedzenie FOMC
W tym tygodniu naturalnie największe zainteresowanie budzi posiedzenie FOMC w najbliższą środę. Można się zastanawiać, czy Fed odważy się manipulować oczekiwaniami na rynku, być może podwyższając kwotę skupu obligacji do 15 mld na posiedzenie (co oznaczałoby całkowite wstrzymanie procesu rozszerzania bilansu na posiedzeniu we wrześniu) lub zmienić wytyczne za pośrednictwem retoryki. Fed raczej nie podejmie się bezpośredniej manipulacji za pośrednictwem komunikatu w sprawie stóp procentowych, mimo iż rynek naturalnie szybko wyciągnąłby odpowiednie wnioski na temat implikacji dla stóp, gdyby kwota skupu została zwiększona.
Poniżej przedstawiam wstępne przemyślenia dotyczące oświadczenia FOMC, od najbardziej do najmniej gołębich rezultatów:
• (Najbardziej gołębi scenariusz) Zero wzmianek na temat stabilności finansowej, zero zmian kwoty skupu, podkreślenie, że gospodarka amerykańska rośnie, aczkolwiek słabo, a rynek pracy nadal nie jest wystarczająco mocny, natomiast inflacja nie stanowi problemu. • (Mniej gołębi) Tak jak powyżej, przy czym stabilność finansowa wspomniana jest w mętny sposób lub z naciskiem na optymizm gospodarczy. • (Nieco jastrzębi) Posiedzenie sugerujące, że Fed przyspieszy tempo skupu na następnym posiedzeniu i/lub wyraźniejsza wzmianka o tym, że Fed jest coraz bliżej uwzględnienia ewentualnego ryzyka dla stabilności finansowej. • (Jastrzębi) Ogłoszenie skupu na poziomie 15 mld na tym samym posiedzeniu i/lub zaniepokojenie Fed co do potencjalnego ryzyka dla stabilności finansowej w przypadku utrzymania obecnego klimatu gospodarczego itp. • (Bardzo jastrzębi) Fed raczej nie zrealizuje tego scenariusza…. jednak (poza skupem na poziomie 15 mld USD) mogą zostać podjęte działania w celu zmiany oczekiwań rynkowych co do daty zmiany stóp. W takim przypadku celem byłoby obniżenie ryzyka dla stabilności finansowej poprzez wprowadzenie niepewności dotyczącej kursu polityki pieniężnej bez wyraźnej wzmianki na temat tego ryzyka.
Nie zapominajmy o rewizji
Rynek skorygował swój poziom niepokoju dotyczący najbliższego posiedzenia FOMC w górę, jednak podejrzewam, że jeszcze nie dość wysoko, jeżeli Fed w istocie przyjmie jastrzębią retorykę. Moim zdaniem najbardziej prawdopodobny scenariusz mieści się pomiędzy mniej gołębim a nieco jastrzębim. Musimy również pamiętać o tym, że jest to jedno z czterech corocznych posiedzeń, na których ma miejsce rewizja prognoz ekonomicznych i politycznych i Fed może za ich pośrednictwem przekazać tyle samo lub wręcz więcej treści, co za pośrednictwem samego oświadczenia.
Bądźcie ostrożni.
Najważniejsze dane ekonomiczne • Nowa Zelandia: wskaźnik zaufania konsumentów Westpac w II kwartale 121,2 w porównaniu z 121,7 w I kwartale • Nowa Zelandia: wskaźnik wyników w usługach w maju 54,2 w porównaniu z 58,5 w kwietniu • Nowa Zelandia: wskaźnik cen domów REINZ -1,2% w ujęciu miesiąc do miesiąca w porównaniu z +0,1% w kwietniu Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich) • Strefa euro: wskaźnik CPI w maju (miesiąc do miesiąca) i ostateczny szacowany wskaźnik CPI w maju (rok do roku) (09:00) • Stany Zjednoczone: wskaźnik Empire dla sektora wytwórczego w czerwcu (12:30) • Kanada: wskaźnik sprzedaży istniejących domów w maju (13:00) • Stany Zjednoczone: długoterminowy łączny napływ kapitałów (TIC) netto w kwietniu (13:00) • Stany Zjednoczone: wskaźnik produkcji przemysłowej i wykorzystania mocy produkcyjnych w maju (13:15) • Australia: protokół z posiedzenia RBA w czerwcu (01:30)
John J Hardy, Saxo Bank