Analizy

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com

Niepewny szterling

źródło: John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

  • Opublikowano: 5 lipca 2016, 17:26

    Aktualizacja: 5 lipca 2016, 17:32

  • Powiększ tekst

Kurs funta może spaść do najniższych poziomów w tym cyklu w oczekiwaniu na dane z USA. Cięcie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 14 lipca lub 4 sierpnia wygląda na nieuniknione

Wynik referendum w sprawie Brexitu pozostaje w centrum uwagi rynku. Wpływ tego wydarzenia jest różny, ale wywołał przede wszystkim wzrost globalnego apetytu na ryzyko oraz kursów najbardziej ryzykownych walut z powodu oczekiwanej zwyżki w dostępnej płynności.

W przypadku Wielkiej Brytanii, niepewność wokół jej przyszłości powoduje opóźnienie w decyzjach inwestycyjnych, co ma zwłaszcza silnie negatywny wpływ na rynek nieruchomości w Londynie, który w znacznej części jest wspierany przez zagraniczny kapitał. Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy, deficyt na rachunku obrotów bieżących Wielkiej Brytanii wyniósł 7% PKB, ograniczenie wpływów kapitałowych osłabia walutę.

Prezes Banku Anglii (BoE) Mark Carney obiecuje w ostatnim czasie nieograniczoną płynność. Cięcie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 14 lipca lub 4 sierpnia wygląda teraz na nieuniknione. Obroty na GBP pozostają wysokie i nic nie wskazuje na to, aby waluta zdołała utrzymać obecny trend boczny – należy spodziewać się kolejnej fali spadków kursu funta.

Posiedzenie Reserve Bank of Australia (RBA), do którego doszło w nocy czasu europejskiego, zeszło na dalszy plan. AUD silnie się ostatnio umocnił, ponieważ wszystkie bardziej ryzykowne i wrażliwe na notowania surowców waluty zyskały na wartości w reakcji na głosowanie w sprawie Brexitu oraz związane z nim oczekiwania dotyczące zwyżki płynności. RBA zabrzmiał jastrzębio, twierdząc, że nie ma zagrożenia zarażenia się Brexitem. Bank zauważył, że ceny domów ponownie wzrosły, ale dodał niewiele więcej, dając sygnał, że czeka obecnie na kolejne dane o CPI. Dopiero po tej publikacji można spodziewać się więcej konkretów ze strony banku dotyczących polityki pieniężnej oraz opinii na temat ostatniego umocnienia lokalnej waluty, wobec boomu na rynku mieszkaniowym.

Wybory w Australii oraz polityczna niepewność związana ze stworzeniem nowego rządu wydają się mieć obecnie minimalny wpływ na rynek walutowy, choć brak decyzji w kwestii ograniczenia deficytu budżetowego może mieć negatywny wpływ na rating AAA Australii, tak jak zwróciła na to ostatnio uwagę agencja S&P. Wszystko na razie wskazuje, że AUD może kontynuować umocnienie z uwagi na oczekiwania wzrostu płynności ze strony banków centralnych, a RBA może powstrzymać się przed cięciem stóp z powodu trwającego boomu na rynku mieszkaniowym. Jednak chcielibyśmy jeszcze poczekać na rozwój sytuacji przed wyciąganiem bardziej zdecydowanych wniosków.

Mimo że to Brexit będzie w najbliższym czasie kształtować rynki, musimy wspomnieć o czekających nas publikacjach danych w USA. Zaczynamy jutro od indeksu ISM dla sektora usług w czerwcu, a kończymy na piątkowym – kluczowym - raporcie z rynku zatrudnienia USA. To właśnie ta – rozczarowująca – publikacja wywołała w maju silne osłabienie USD. Jeśli zbliżające się dane okażą się pozytywne, to USD może umocnić się zwłaszcza wobec bezpiecznych przystani (JPY, CHF, EUR).

GBPUSD

W porównaniu do skali wyprzedaży w reakcji na głosowanie w sprawie Brexitu, konsolidacja była dość umiarkowana, sugerując, że sprzedający są chętni na wejście na rynek po każdej krótkiej zwyżce. Możemy mieć do czynienia z nowym ruchem w kierunku 1,3000 lub nawet niżej, ponieważ próby zwyżek występują coraz rzadziej, a za nami już tydzień analizy sytuacji.

tytuł

Źródło: Saxo Bank

Waluty G10

USD – Dane z USA są teraz kluczowe, niedźwiedzie na rynku USD czekają na rozczarowujące dane z USA oraz utrzymanie mocnego apetytu na ryzyko – a to trudne połączenie.

EUR – Na razie obawy o włoski sektor bankowy nie mają negatywnego wpływu na spready obligacji, ponieważ EBC udało się utrzymać stabilną sytuację na rynku peryferyjnych obligacji w okresie po głosowaniu w sprawie Brexitu. Mimo to, banki pozostają pod presją, co osłabia pozycję euro jako bezpiecznego aktywa.

JPY – Jen ponownie się umacnia i każdy zastanawia się, gdzie mogą znaleźć się crossy JPY, gdy znów pojawi się apetyt na ryzyko. Najniższy dołek w ciągu sesji w okresie po głosowaniu w sprawie Brexitu (dzień po pierwszym szoku) to 101,41. Obecnie wszyscy obserwują BoJ, choć to polityka fiskalna Abe ma większy potencjał, aby silniej wpłynąć na sytuację.

GBP – Funt pod presją, a dzisiaj rano kurs GBPUSD skierował się ku najniższym poziomom od głosowania w sprawie Brexitu – istnieje duża przestrzeń dalszych zniżek, na przykład do 1,3000, 1,2750, itd.

CHF – Waluta nadal korzysta ze swojego statusu bezpiecznego aktywa, lecz ostatnie ruchy sygnalizują, że słabnie zainteresowanie rynku. Istnieje potencjał zniżki kursu franka, jeśli dane z USA – piątkowy raport z rynku pracy – okażą się pozytywne.

AUD – RBA skomentował ostatnie silne umocnienie AUD, choć komunikat był bardzo mdły i bez konkretów. AUD może dalej korzystać ze wzrostu apetytu na ryzyko i zwyżki cen surowców. Złoto i srebro znajdują się obecnie w centrum uwagi, co może pomóc AUD.

CAD – szok po Brexicie osłabł, ale nie oznacza to, że sytuacja CAD wygląda fantastycznie – nadal czekamy na kolejną falę zwyżek, która mogłaby doprowadzić do przebicia się powyżej 1,3000+ i dalszych wzrostów.

NZD – nie ma obecnie wielkiej różnicy między NZD i AUD, ponieważ w obu przypadkach rynek czeka na dane o CPI w drugim kwartale – publikacja w Nowej Zelandii jest zaplanowana na 10 dni wcześniej niż w Australii – 17 lipca.

SEK – Na jutro zaplanowane jest posiedzenie Riksbank i istnieje prawdopodobieństwo gołębich sygnałów, ponieważ Szwecja jest silnie zależna od eksportu i kondycji europejskiej gospodarki. Może to wywołać spadek kursu SEK.

NOK – radzi sobie lepiej niż SEK, a NOKSEK podąża w kierunku najnowszego szczytu w 2016, ponieważ norweską walutę wspierają rosnące ceny surowców.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.