Analizy

Powiew optymizmu w brytyjskim przemyśle

źródło: Daniel Kostecki, Departament Analiz Rynkowych HFT Brokers Dom Maklerski

  • Opublikowano: 1 września 2016, 11:49

    Aktualizacja: 1 września 2016, 11:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Indeks PMI dla przemysłu W Wielkiej Brytanii za sierpień wzrósł do poziomu 53,3 pkt., co jest najwyższą wartością od listopada 2015 roku.

Wynik referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię doprowadził do powstania niepewności wśród brytyjskich przedsiębiorców, co mogliśmy obserwować m.in. dzięki publikacji wskaźników PMI.

Indeks PMI dla przemysłu powstaje w wyniku przeprowadzenia badania ankietowego, które jest przeprowadzane na kilkuset firmach produkcyjnych. Na kwestionariusze odpowiadają anonimowo menadżerowie do spraw logistyki, a pytania dotyczą m.in. zamówień, sprzedaży, zakupów, zapasów, zatrudnienia czy cen.

Graniczną wartością jest poziom 50 pkt. Odczyty indeksu powyżej tej bariery oznaczają wzrost aktywności sektora w relacji do miesiąca poprzedniego i odwrotnie. Wynik poniżej 50 pkt. oznacza spadek aktywności.

Dla brytyjskiego sektora przemysłowego najgorszym miesiącem był lipiec, kiedy to indeks PMI wyniósł 48,3 pkt., co było najniższą wartością od marca 2013 roku. Na wizję spowolnienia w gospodarce i rosnącą niepewność wśród przedsiębiorców już na początku sierpnia w sposób stanowczy zareagował Bank Anglii, który obciął główną stopę procentową z poziomu 0,5 proc. do 0,25 proc. oraz zwiększył program QE do 435 mld funtów z 375 mld. Dodatkowo BoE ogłosiło skup obligacji korporacyjnych na kwotę 10 mld GBP.

Sierpniowe działanie Banku Anglii przełożyło się na zdecydowaną poprawę sentymentu i dzisiejszą publikację, gdzie indeks PMI dla przemysłu za sierpień wzrósł do poziomu 53,3 pkt., co jest najwyższą wartością od listopada 2015 roku.

W rezultacie funt zdrożał na szerokim rynku, a inwestorzy obniżyli oczekiwania odnośnie dalszego luzowania polityki monetarnej przez Bank Anglii, który w niedalekiej przyszłości może mieć problem z szybko rosnącą inflacją, na co wskazują rynkowe miary oczekiwań odnośnie przyszłego poziomu cen.

Powiązane tematy

Komentarze