Słaby koniec tygodnia
Nastroje na globalnych rynkach akcyjnych pod koniec tygodnia uległy wyraźnemu osłabieniu. Duże spadki na europejskich indeksach giełdowych mogą się wiązać z wczorajszym posiedzeniem EBC, choć trudno mówić, aby doszło na nim do przełomu. Co więcej, negatywny wpływ na nastroje inwestorów ma kolejne zamieszanie wokół Donalda Trumpa
Inwestorzy wciąż "trawią" wczorajsze posiedzenie EBC. Choć Bank nie zdecydował się wprowadzić zmian w swojej polityce monetarnej, a prezes Draghi unikał jasnych deklaracji, kiedy może do nich dojść, to rynek odebrał to wydarzenie nad wyraz jastrzębio. Co prawda reakcja niemieckiego indeksu DAX była mocno opóźniona względem rynku walutowego, to ostatecznie benchmark wyraźnie się cofnął, czemu sprzyjały zniesienie kilku ważnych poziomów technicznych. Inwestorów również mogły rozemocjonować doniesienia agencji Bloomberg informujące o wszczęciu śledztwa w sprawie transakcji biznesowych Donalda Trumpa oraz rozszerzeniu go również na Jareda Kushnera, czyli prywatnie zięcia oraz doradcy prezydenta. Co więcej, spekuluje się, że dochodzenie będzie także obejmować transakcje, przy których pośredniczył Bank Cypru - w tej instytucji pracował Wilbur Ross, który obecnie jest Sekretarzem ds. Handlu. Co to oznacza dla rynków? Wzrost niepewności politycznej i kolejny cios w pozycje Trumpa, któremu będzie co raz trudniej przeforsować obiecywany pakiet reform gospodarczych. W efekcie dziś niemiecki DAX cofnął się o niemal 2%, a francuski CAC40 o 1,7%. Z kolei na Wall Street spadki sięgają 0,3%. Jednakże był to i tak bardzo dobry tydzień dla nowojorskich indeksów, gdyż wzniosły się one na nowe szczyty.
Natomiast w Warszawie możemy mieć do czynienia z zwiększonym ryzykiem politycznym, jednak przynajmniej na razie nie widać większych niepokojów inwestorów z GPW. Po dosyć dobrym początku notowań WIG20 kończy sesję około 0,5% poniżej poziomu z wczorajszego zamknięcia. Dzisiejsza sesja znowu należy do spółek odzieżowych oraz energetycznych. Spore wzrosty notuje CCC oraz Energa. Po drugiej stronie rynku znalazł się PKN Orlen. Jest to związane z opublikowanymi dzisiaj wynikami za pierwsze półrocze. Zysk EBITDA wyniósł 2,4 mld, co przewyższyło o 250 mln złotych oficjalny konsensus rynkowy. o kilku pozytywnych rekomendacjach, inwestorzy liczyli jednak na lepsze wyniki.