Ocieplenie na rynkach finansowych
Jedynie na początku czwartkowych notowań na GPW obserwowaliśmy nieco wyższą aktywność sprzedających. W kolejnych godzinach sesji, inwestorzy przypomnieli sobie o wciąż aktualnej krótkoterminowej tendencji wzrostowej i przystąpili do uzupełniania portfeli. Tym razem warszawski parkiet współgrał z koniunkturą zewnętrzną. Dodatkowo cieszyć powinna utrzymująca się wciąż spora szerokość naszego rynku. Wczoraj w górę poszły zarówno ciężkie spółki, jak i segment małych i średnich przedsiębiorstw.
Kolejne potwierdzenie istoty wsparcia przy 2.250 pkt.
Początkowe zawahanie indeksu WIG20 podczas czwartkowej sesji sprowadziło indeks WIG20 w rejon poziomu 2.250 pkt. Z technicznego punktu widzenia to w dalszym ciągu istotna dolna bariera cenowa, na której „technicy” opierają scenariusz kontynuacji tendencji odreagowującej w górę. Wśród blue chips szczególne wyróżnienie należy się akcjom KGHM. Kurs miedziowego kombinatu korzysta obecnie z lokalnego pozytywnego przesilenia na rynku surowców. Ponadto gracze kupują akcje KGHM, z zamiarem otrzymania dywidendy w kwocie 9,8 zł (DD – 12 lipca), co oznacza, iż walory trzeba nabyć do przyszłego wtorku. Po sporych wahaniach w ostatnim czasie, do łask wracają również akcje PKO BP. Wczoraj kurs największego polskiego banku zyskał na wartości blisko 3%. Prawdopodobnym scenariuszem dla WIG20 w dalszym ciągu jest krótkoterminowa aprecjacja w rejon oporu przy poziomie 2.350 pkt. Realizacji tego wzrostu powinna sprzyjać poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie.
EBC uspokoi rynki finansowe
Jeszcze we środę gracze operujący na niemieckim rynku akcji z niepokojem spoglądali na niższe poziomy, które ewentualnie mogłyby zatrzymać postępujące osłabnie indeksu DAX. Niepokoje związane z Portugalią, czy też Egiptem skutecznie zachęciły graczy do pozbywania się akcji. Jednak z perspektywy wczorajszego dnia, decyzja ta okazała się niesłuszna. Indeks DAX podczas czwartkowej sesji był w stanie jednym dynamicznym ruchem odrobić całość strat z początku tygodnia. Odrodziła się tym samym szansa na realizację scenariusza kontynuacji odreagowania w górę zainicjowanego w drugiej połowie czerwca br. Głównym czynnikiem istotnej poprawy nastrojów była wczorajsza konferencja Mario Dragh’iego po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Prezes EBC zapowiedział m.in., iż bank centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe na niezmienionym lub niższym poziomie przez wydłużony okres czasu. Słowa te wystarczyły, aby wlać optymizm w serca europejskich graczy.
Dzisiaj ważne dane makro z USA
Po dniu przerwy i skróconych notowaniach we środę, dzisiaj do gry wraca Wall Street. Poranne wskazania kontaktów na amerykańskie indeksy są dość pozytywne. Kontrakt terminowy na S&P500 zyskuje obecnie blisko 1%. Stawką dzisiejszego dnia jest ruch w górę indeksu S&P500 w celu odklejenia się od ważnej strefy 1.600-1.620 pkt. Jeżeli sztuka ta uda się, prawdopodobny jest ruch szerokiego indeksu giełdy amerykańskiej w rejon 1.650 pkt., a być może nawet przetestowanie tegorocznego maksimum na poziomie 1.687 pkt. Wszystko zależeć będzie od istotnych danych makro z rynku pracy. Tradycyjnie, bowiem na pierwszy piątek miesiąca przygotowana została publikacja aktualnej stopy bezrobocia oraz liczby nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych.