Odpoczywają już tylko tuzy, szeroki rynek w górę
Całkiem dobrze zaprezentował się nasz rynek podczas środowej sesji. W przypadku indeksu dużych spółek odnotowujemy jedynie symboliczną deprecjację, natomiast w górę poszły barometry średnich i małych przedsiębiorstw. Obraz techniczny sprzyja kontynuacji trendu wzrostowego, a jedyne zagrożenie dla tego scenariusza stanowi słabnąca giełda na Wall Street.
WIG20 w przygotowaniu do dalszego wzrostu
Przebieg wczorajszej sesji na indeksie WIG20 można ocenić lekko pozytywnie. Wprawdzie początkowo kupującym nie udało się utrzymać poziomu 2.600 pkt., jednak cofnięcie rynku w kolejnej godzinie notowań nie pociągnęło za sobą większych pokładów podaży. Rynek dość szybko znalazł poziom równowagi w okolicach 2.580 pkt. Dodatkowo już w końcówce dnia widoczne były pierwsze próby powrotu do marszu na północ. Wśród blue chips na uwagę zasługują przede wszystkim akcje KGHM. Kurs miedziowego kombinatu jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia testował długoterminową linię trendu wzrostowego (115,0 zł), uprzednio wybiwszy się z dwumiesięcznej konsolidacji (117,0-120,0 zł). Presję na akcje KGHM wywarł przede wszystkim wciąż słaby rynek surowcowy i niskie notowania miedzi. Ostatecznie jednak kontra kupujących była równie skuteczna, a od czterech dni obserwujemy krótkoterminową tendencję wzrostową. Eskalacja negatywnych emocji towarzysząca notowaniom w ostatnim czasie, powinna spowodować, iż rynek znalazł lokalny punkt przesilenia. Tym samym nieco większe prawdopodobieństwo stoi po stronie kontynuacji odreagowania notowań KGHM. Jeśli chodzi o sytuację na indeksie WIG, to cały czas jest szansa na wystąpienie kolejnych prób ataku na ważny opór przy 55,0 tys. pkt. Od dołu natomiast byki muszą starać się utrzymać strefę wsparcia w przedziale 54,0-54,5 tys. pkt., gdzie przebiega linia trendu wzrostowego.
Indeks mWIG40 z pewną nieśmiałością
Stopniowo odbudowuje się sytuacja na indeksach małych i średnich spółek. Wczoraj mWIG40 kontynuował odreagowanie w górę. Jak na razie barometrowi mid caps udało się odrobić ok. połowę listopadowej przeceny. Zmianom kursów poszczególnych spółek towarzyszą coraz większe emocje, co związane jest ze stosunkowo długo trwającą falą aprecjacji. Jak na razie jednak sytuacja jest w dalszym ciągu korzystna dla scenariusza kontynuacji trendu wzrostowego. Pierwszym obronionym wsparciem dla mWIG40 jest poziom 3.450 pkt. Wczorajszy ruch w górę średnich spółek potwierdzony został przez wyraźnie wyższy wolumen obrotów. Pierwszym wyzwaniem dla kupujących akcje średniej kapitalizacji jest obecnie poziom 3.500 pkt.
Wall Street niepokojąco słabnie
Ostrzeżeniem przed zdecydowanym optymizmem wobec dalszej koniunktury na GPW jest natomiast słabnąca koniunktura za Oceanem. Po cichu, przez trzy ostatnie sesje niedźwiedzie zdobyły nieznaczną przewagę. Na indeksie S&P500 wyrysowana została podażowa formacja, a do zawahania rynku doszło tuż poziomem 1.800 pkt. Brak optymizmu widoczny jest również dzisiaj rano, na co wskazuje lekko ujemny poziom futures. Jednoznacznym powodem wczorajszej zniżki była publikacja tzw. „FED minutes”, czyli zapisków po ostatnim posiedzeniu. Z dokumentacji wynika, iż Rezerwa intensywnie rozważa ograniczenie QE3. Oficjalne stanowisko zakłada działania w tym kierunku w „kolejnych miesiącach”. W tym roku planowane jest jeszcze jedno posiedzenie FOMC w dniach 17-18 grudnia. Jednak ze względu na kończącą się kadencję Bena Bernanke, decyzja o ograniczeniu skupu prawdopodobnie zostanie przesunięta na początek przyszłego roku.
--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
Kup książkę wSklepiku.pl!