Gdańsk: Rekordowy przeładunek kontenerów w DCT w marcu
Ponad 200 tys. kontenerów przeładowano w marcu br. w DCT Gdańsk, największym terminalu kontenerowym na Morzu Bałtyckim. To rekordowa liczba
Gdański terminal DCT (Deepwater Container Terminal) przeładował w marcu rekordową liczbę 206 645 kontenerów. To o 9 proc. więcej niż w styczniu 2020 roku, gdy padł poprzedni rekord w liczbie przeładunków.
Jak podkreślili przedstawiciele DCT, osiągnięcie to jest istotne, zwłaszcza w świetle trudnej sytuacji pandemicznej, ciągłych wyzwań w globalnej branży logistycznej oraz trwającego konfliktu na Ukrainie.
Pomimo trudnej sytuacji na rynku, w 2021 r. DCT przeładował rekordową liczbę ponad 2 092 432 kontenerów.
W tym roku DCT Gdańsk obchodzi 15-lecie istnienia. Od 15 lat dążymy do zbudowania prawdziwego bałtyckiego hubu i bramy transportowej dla Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich. Przeładowując w marcu ponad 200 000 TEU (kontenerów - red.), osiągnęliśmy kamień milowy w przeładunkach kontenerów w Polsce - podkreślił dyrektor zarządzający DCT Gdańsk Charles Baker.
DCT Gdańsk to największy polski terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim, zlokalizowany w Porcie Gdańskim. DCT był pierwszym terminalem, do którego bezpośrednio zawijały statki z Azji na Morze Bałtyckie. Obecnie jest docelową destynacją największych kontenerowców na świecie wypływających z Chin, Korei i innych krajów azjatyckich.
W tym roku ma się rozpocząć budowa nowego terminala Baltic Hub3 w Porcie Gdańsk. Po jej ukończeniu terminal DCT Gdańsk stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie.
Dzięki budowie nowego terminalu, na terenie portu powstanie trzecie nabrzeże głębokowodne, zwiększając tym samym możliwości przeładunkowe DCT do 4,5 mln kontenerów rocznie.
Czytaj też: Wojna i sankcje turbodoładowują rynki surowców
PAP/KG