Ochrona przedemerytalna. Kiedy nie obowiązuje?
Umowę o pracę sporządza się na podstawie przepisów Kodeksu pracy, a Kodeks pracy zakłada ochronę przed zwolnieniem pracowników, którym pozostało cztery lata do osiągniecia wyczekiwanego wieku emerytalnego. Od regulacji są jednak wyjątki.
Art. 29. Kodeksu pracy informuje: Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
W praktyce przepis ten oznacza, że kobieta od 56 roku życia i mężczyzna od 61 roku życia nie mogą zostać zwolnieni z pracy. Przepis ten dotyczy jednak tylko umów zawartych na czas nieokreślony.
Jeżeli umowę zawarto z pracodawcą na czas określony i gdy umowa wygasa przed osiągnieciem wieku emerytalnego, wówczas pracodawca nie musi stosować się do tego artykułu prawnego.
Drugim ważnym aspektem w tej regulacji jest staż pracy. Ochrona przed zwolnieniem dotyczy kobiet, które przepracowały co najmniej 20 lat, oraz mężczyzn, którzy przepracowali minimum 25 lat.
Ochrona przedemerytalna nie dotyczy przypadków, w których
• pracodawca zlikwidował działalność bądź ogłosił upadłość firmy,
• nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (ciężkie naruszenie obowiązków) lub bez jego winy (długotrwała nieobecność w pracy)
Jeżeli osoba wykonuje zawód, dla którego wiek emerytalny jest uznany wcześniej niż standardowo, dotyczy to np. górników, wtedy cztery lata liczone są od obniżonego wieku emerytalnego.
Czytaj też: Otrzyma 28 568 zł zwrotu z PIT. Jakim sposobem?
Czytaj też: Waldemar Buda: likwidacja PCC przy zakupie mieszkania
Dziennik Gazeta Prawna, jb