Ponad bilion złotych na inwestycje w energetyce
Nakłady na inwestycje w nowe – niskoemisyjne źródła energii w Polsce przekroczą kwotę 720 mld zł, zaś wydatki na rozbudowę i modernizację sieci szacowane są na pół biliona złotych.
Mówiła o tym dziś wiceminister Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas sesji zatytułowanej „Transformacja sektora energii” na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Jak na Polskę, która jest krajem przyfrontowym, to wysiłek finansowy związany z inwestycjami jest olbrzymi – dodała wiceminister.
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapewniła, że będą realizowane zaplanowane inwestycje w odnawialne źródła i energetyce atomowej, tak samo jak w inne źródła.
Węgiel zostanie z nami na dłużej, w propozycji nowelizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku zakładamy nawet zwiększenie wydobycia. Musimy mieć bloki węglowe pracujące w podstawie, choć oczywiście wymaga to jeszcze ustaleń z Komisją Europejską – dodała wiceminister klimatu i środowiska.
Zdaniem wiceprezesa PKN Orlen ds. finansów Jana Szewczaka wyzwania związane z transformacją energetyczną kraju „będą kosztować krocie” Są szacunki wskazujące, że chodzi nawet o kwotę 400- 450 mld euro - mówił.
W tym kontekście więc wiceprezes Szewczak uważa, że „nawet obietnice środków pomocowych z Unii Europejskiej nie będą wystarczające” a polskie przedsiębiorstwa ponieść muszą olbrzymie koszty.
Używamy słowa klucz „transformacja energetyczna”, ale tak naprawdę to jest rewolucja. A rewolucje mają to do siebie, że zmieniają konkurencyjność gospodarek - dodał.
W strategii, zaakceptowanej kilka tygodni temu, PKN Orlen określił wydatki inwestycyjne do 2030 roku na poziomie 320 mld zł.
Agnieszka Łakoma