Krajowa Grupa Spożywcza podstawą zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polski
Wspieramy działania na rzecz zrównoważonego rozwoju rolnictwa – mówi na łamach specjalnego wydawnictwa podsumowującego kilkumiesięczny cykl debat „Forum wGospodarce.pl” Marek Zagórski, prezes Krajowej Grupy Spożywczej
Największy, państwowy producent żywności w Polsce i jedyny podmiot o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa żywnościowego w kraju – tak w największym skrócie można opisać rolę, jaką odgrywa Grupa Kapitałowa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. To zadanie niezwykle istotne, szczególnie w czasach, gdy za wschodnią granicą Polski toczy się wojna, a Ukraina była postrzegana jako spichlerz świata
Grupa została powołana wiosną 2022 roku, ale niektóre ze spółek, które weszły w jej skład, mają ponad 100-letnią tradycję na rynku i z powodzeniem funkcjonują w wielu segmentach, na różnych rynkach. Krajowa Grupa Spożywcza ciągle rozwija się, pozyskując nowe podmioty oraz wkraczając w kolejne segmenty działalności. Celem powstania Grupy była dywersyfikacja działalności oraz budowanie silnego holdingu spożywczego. To zadanie rozpisane na lata. Nie ulega jednak wątpliwości, że siłą Krajowej Grupy Spożywczej są ludzie, doświadczenie, działanie w zgodzie z naturą oraz odważne patrzenie w przyszłość. Spółka stawia na nowoczesność i innowacyjność. Jej produkty trafiają zarówno do małych sklepów, jak i największych sieci handlowych. Cieszą się zaufaniem renomowanych koncernów spożywczych, chemicznych i farmaceutycznych na całym świecie. Z powodzeniem sięgają po nie miliony Polaków każdego dnia.
Zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego jest dziś jednym z priorytetów państwa polskiego. Ogromną rolę w realizacji tego zadania odgrywa Krajowa Grupa Spożywcza. Nasza misja polega na tym, by wykorzystując potencjał najlepszych krajowych płodów rolnych, produkować żywność wysokiej jakości, a tym samym zapewniać zbyt polskiemu rolnictwu. Jestem głęboko przekonany, że dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych pracowników oraz współpracy z plantatorami skutecznie wywiązujemy się z tego zadania – mówi Marek Zagórski, prezes zarządu Krajowej Grupy Spożywczej.
Inwestycje w nowoczesne rozwiązania
Stawiając na zrównoważony rozwój, Krajowa Grupa Spożywcza prowadzi w swoich zakładach produkcyjnych liczne inwestycje. Mają one na celu m.in. ograniczanie negatywnych skutków oddziaływania na środowisko naturalne. W efekcie długoterminowej strategii rozwoju zostały osiągnięte wymierne efekty pozwalające choćby na zmniejszenie zapotrzebowania na energię w odniesieniu do produktu. Dzięki tym działaniom zmniejszona została szeroko pojęta emisyjność, w tym zmniejszył się ślad węglowy. Grupa kapitałowa dokłada wszelkich starań, by wdrażać i promować działania proekologiczne, proinnowacyjne oraz działania na rzecz zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Dalsze modernizacje zarówno w zakresie produkcji, energetyki, jak i ochrony środowiska będą realizowane w kolejnych latach.
Zmiany, które wprowadzamy i planujemy realizować w najbliższym czasie, będą służyły przede wszystkim udoskonaleniu i unowocześnieniu produkcji. Jednym z celów, jakie sobie stawiamy, jest minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W ramach działań mających na celu produkowanie cukru najwyższej jakości spółka stale udoskonala proces produkcji. Jednocześnie zwracamy uwagę na to, by produkcji towarzyszyło jak najniższe zużycie ciepła, wody i energii elektrycznej, przy czym realizowane inwestycje mają na celu zwiększanie potencjału produkcyjnego oddziałów i zakładów – dodaje prezes Marek Zagórski.
Priorytetem współpraca z polskimi rolnikami
Krajowa Grupa Spożywcza szczególny nacisk kładzie na współpracę z polskimi rolnikami. Zgodnie z zapisami umów kontraktacyjnych spółka będzie się dzielić z plantatorami wypracowanym zyskiem, oferując najwyższą stawkę za dostarczone buraki cukrowe. Rolnicy mogą także liczyć na szereg działań wspierających ze strony spółki. Chodzi między innymi o szkolenia agrotechniczne, zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji, promocyjne programy ochronne oraz wsparcie z programu pomocowego w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk, które przyczyniają się do niszczenia plantacji oraz uniemożliwiają zbiór buraków z plantacji.
W obliczu rosnącej świadomości konsumentów oraz coraz większego zainteresowania tematyką zdrowego odżywiania producenci odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu wysokiej jakości żywności na rynku. Nie inaczej jest w przypadku Krajowej Grupy Spożywczej. Celem podejmowanych działań jest zagwarantowanie najwyższych standardów produktów. Przede wszystkim spółka stale kontroluje jakość dostarczanego i oferowanego surowca, a także monitoruje procesy produkcyjne poprzez wdrażanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Grupa posiada certyfikaty zarządzania jakością, takie jak HACCP czy ISO. Uzyskanie przez producenta żywności wspomnianych certyfikatów jest jednoznaczne z informacją, że spełnia on najwyższe wymagania w zakresie identyfikacji, oceny i minimalizacji ryzyka związanego z wytwarzaniem oraz logistyką żywności. Spółka prowadzi również działania w obszarze badań i rozwoju swoich zakładów produkcyjnych.
Wykorzystując potencjał najlepszych krajowych płodów rolnych, produkujemy żywność najwyższej jakości i zapewniamy jednocześnie zbyt polskiemu rolnictwu. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych pracowników dostarczamy klientom produkty niezbędne dla zbilansowanej diety. Dbamy także o stały rozwój i wysoką jakość produkcji we wszystkich spółkach wchodzących w skład naszej grupy kapitałowej. Wspieramy działania na rzecz zrównoważonego rozwoju rolnictwa – dodaje prezes Krajowej Grupy Spożywczej.
Ważny pracodawca w sektorze rolno-spożywczym
Grupa Kapitałowa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. kładzie także duży nacisk na aspekty społeczne. Warto podkreślić, że podmioty Grupy są istotnymi pracodawcami w sektorze rolno-spożywczym. Obecnie zatrudniają w całej Polsce blisko pięć tysięcy osób. Ważne jest, że Grupa charakteryzuje się wysoką stabilnością zatrudnienia oraz niskim wskaźnikiem rotacji, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo finansowe pracowników. Oprócz tego warto zaznaczyć, że Krajowa Grupa Spożywcza uważa plantatorów i pracowników za swoich kluczowych partnerów i ceni ich głos w ramach kształtowania przyszłości grupy kapitałowej, czego efektem jest udział przedstawicieli pracowników i plantatorów w poszczególnych organach korporacyjnych. Tylko w ten sposób Grupa jest w stanie z sukcesem realizować stawiane przed nią cele.
Wiem, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że tylko dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu będziemy osiągać, jako spółka oraz grupa kapitałowa, założone cele – podkreśla Marek Zagórski.