S. Żaryn: Bardzo dobre przemówienie prezydenta Dudy
Bardzo dobre przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pokazujące umiłowanie Polaków do wolności, ofiarność i mądrość w działaniu na rzecz Niepodległości - ocenił w sobotę zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Bardzo dobre przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, pokazujące umiłowanie Polaków do wolności, ofiarność i mądrość w działaniu na rzecz Niepodległości - napisał Żaryn w sobotę na platformie X (dawniej Twitter).
Ale także - jak dodał - „wskazujące na ciągłość zagrożeń oraz wyzwań i na te czynniki wewnętrzne, które w przeszłości doprowadziły Polskę na skraj zapaści”.
W sobotę na pl. Piłsudskiego odbyły się centralne obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałków Sejmu - Elżbiety Witek i Senatu - Tomasza Grodzkiego, Marszałka Seniora Marka Sawickiego oraz przedstawicieli rządu.
Prezydent przemawiając podkreślił m.in., że „11 listopada to dzień, w którym nad wieloma krajami Europy i nie tylko, unosi się huk salutu armatniego”. „Salutu armatniego znaczącego wydarzenie sprzed 105 lat, salutu, który jednak inaczej brzmi w większości krajów europejskich, w szczególności we Francji i w krajach anglosaskich, a inaczej tutaj, u nas, w Polsce, zwłaszcza w Warszawie w czasie tej uroczystości” - powiedział Andrzej Duda.
Wskazał, że „tam jest to przede wszystkim salut dnia pamięci, w którym z pochylonymi głowami wspomina się zakończenie I wojny światowej, (…) ale przede wszystkim poległych, straszliwą hekatombę, jaką dla Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii była I wojna światowa”.
Dla nas, Polaków, ten dzień 11 listopada jest dniem radości, jest dniem dumy, jest dniem chwały, jest dniem, w którym ze wzruszeniem wspominamy, że po 123 latach niebytu nasze państwo - Polska, odrodziło się - powiedział prezydent.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r.
Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: Dla Polaków 11 listopada to dzień radości, dumy i chwały
CZYTAJ TAKŻE: Polska Niepodległa! Uroczyste obchody Święta Niepodległości [RELACJA]
pap, jb