Tusk oddaje, Budka bierze
Przekazanie Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiego Funduszu Rozwoju i spółki ElectroMobility Poland z nadzoru Prezesa Rady Ministrów do ministra aktywów przewidują założenia zmiany odpowiedniego rozporządzenia, opublikowane we wtorek.
Jak wynika z wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, w I kwartale 2024 r. rząd powinien zająć się zmianą rozporządzenia w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonuje Prezes Rady Ministrów lub inni członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.
Poważnie wzrośnie rola MAP
Proponuje się zmianę organu wykonującego prawa z akcji spółek Skarbu Państwa: Agencji Rozwoju Przemysłu, ElectroMobility Poland i Polskiego Funduszu Rozwoju. Dotychczas organem tym był Prezes Rady Ministrów, po zmianie będzie nim minister właściwy do spraw aktywów państwowych.
Planowane jest wykreślenie wskazanych trzech podmiotów z wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonuje Prezes Rady Ministrów lub inni członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Spowoduje to, że wykonywanie prawa z akcji będzie regulowane na podstawie przepisu ustawowego, czyli przejdzie na Ministra Aktywów Państwowych.
»» O nowych zadaniach dla ministra finansów czytaj tutaj:
Rośnie rola ministra finansów w rządzie
Trzy wielkie państwowe spółki
Polski Fundusz Rozwoju to państwowa grupa finansowa, oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych. Zadaniem PFR są inwestycje w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju.
Agencja Rozwoju Przemysłu to państwowa spółka finansująca inwestycje i wspierająca procesy restrukturyzacyjne w polskich firmach.
ElectroMobility Poland to spółka należąca w niemal 91 proc. do Skarbu Państwa, a w pozostałej części do czterech kontrolowanych przez państwo grup energetycznych. ElectroMobility Poland pracuje nad projektem stworzenia polskiej marki samochodu elektrycznego Izera.
PAP, sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Kara do 30 000 zł za umowę zlecenie. Dla przedsiębiorców
Czarne chmury nad fabryką Intela