Zabraknie pielęgniarek? NIPIP alarmuje
Nowe przepisy dotyczące pielęgniarstwa i położnictwa w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) budzą wiele obaw w środowisku medycznym. Koniec 2024 roku oznacza zmiany, które mogą doprowadzić do tego, że pacjenci wymagający opieki realizowanej przez pielęgniarkę i położną w domu zostaną bez świadczeń, a rzesza pielęgniarek i położnych zostanie bez pracy.
Jak alarmuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, brak precyzji w zakresie integracji samodzielnych praktyk pielęgniarskich i położniczych w zespoły opieki POZ, rodzi obawy dotyczące skutków dla pacjentów, szczególnie tych, którzy potrzebują opieki w warunkach domowych. Alarmujące są również doniesienia o nadchodzących zmianach prawnych, które mogą wpłynąć na ważność dokumentów pacjentów od 2025 roku.
Mamy bardzo wiele sygnałów, że wprowadzenie tych przepisów w życie to utrata możliwości wyboru pielęgniarki i położnej w POZ. Wybierając lekarza pacjent niejako automatycznie akceptuje jego współpracowników. Praktyki pielęgniarskie i położnicze po 1 stycznia 2025 r. nie mają możliwości dalszego funkcjonowania – mówi Mariola Łodzińska, Prezes NRPIP.
Jak dodaje prezes NRPIP, brak jest określonych kryteriów i zasad na jakich mają współpracować z lekarzami POZ. Podmioty lekarskie zatrudniają u siebie pielęgniarki i położne, które realizują swoje świadczenia głównie w miejscu ich udzielania. Warto zwrócić uwagę, że większość świadczeń z zakresu opieki nad pacjentem w jego domu realizują właśnie praktyki pielęgniarskie i położnych, które w myśl nowych przepisów de facto zostają bez finansowania
Ustawa z 2017 roku przewiduje także zmiany w finansowaniu POZ, gdzie zespół będzie składać się z lekarza, pielęgniarki i położnej, a pieniądze z kapitacji trafią do wspólnej kasy.
Przewidywalne skutki przepisów
Skutki tych przepisów mogą być przewidywalne: pacjenci potrzebujący opieki w domu mogą mieć trudności w dostępie do niezbędnych usług, a liczba bezrobotnych pielęgniarek i położnych może wzrosnąć.
Organizacje pielęgniarskie i położnicze apelują do rządu o ustalenie jasnych zasad współpracy między podmiotami medycznymi.
Apel w imieniu pacjentów
Ważne jest zapewnienie pacjentom dostępu do opieki nie tylko w placówkach medycznych, ale także w ich własnych domach, jeśli jest to konieczne. Działania w tym zakresie mogą pomóc złagodzić negatywne skutki zmian w systemie opieki zdrowotnej.
Konieczne jest określenie tych zasad. Pytaliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia we wrześniu 2023 roku w jaki sposób będzie weryfikowany fakt powstania Zespołu POZ oraz na jakich formalnych zasadach mają być one tworzone. Nie dostaliśmy odpowiedzi. Podmioty lekarskie powinni mieć wymóg współpracy z praktykami pielęgniarskimi i położniczymi. Zatrudniane bezpośrednio w podmiotach lekarskich pielęgniarki i położne będą w dalszym ciągu na zlecenie lekarza realizować świadczenia zdrowotne w gabinetach, a nie w warunkach domowych.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Dodatek do emerytury. Ponad 500 zł za psa
Lawina chętnych na zarządzanie Orlenem
Na podst. informacji prasowej, jb