Rumunia i Niemcy zbudują razem fabrykę prochu
Rumuńskie przedsiębiorstwo ROMARM i niemiecki Rheinmetall będą realizować projekt budowy fabryki prochu. Komisja Europejska przeznaczyła na tę inwestycję 47 mln euro w ramach programu na rzecz zwiększenia produkcji amunicji.
Minister gospodarki Rumunii Radu Oprea zapowiadał w piątek w telewizji Digi24, że będzie to „najskuteczniejszy proch na świecie”.
Oprea mówił też, że projekt wspólnej fabryki jest na etapie przygotowań, a niemieccy technicy już przyjeżdżali do Rumunii.
Jak przyznało Radio Europa Libera, na razie nie wiadomo, gdzie mogłaby powstać fabryka. Jedną z możliwych lokalizacji jest Fagaras, ponieważ w przeszłości istniały tam już zakłady produkcji prochu.
Niemcy otworzą na Ukrainie fabryki broni
W piątek KE postanowiła przekazać 500 mln euro europejskim firmom zbrojeniowym na zwiększenie produkcji amunicji artyleryjskiej, która ma uzupełnić zapasy własne, a także zostać przeznaczona dla Ukrainy.
500 mln euro od Brukseli dla koncernów zbrojeniowych
Wśród beneficjentów jest firma z Polski – zakłady Dezamet, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – która otrzyma z tej puli około 2,1 mln euro.
Decyzja KE ma umożliwić europejskiemu przemysłowi obronnemu zwiększenie zdolności produkcyjnych do 2 mln pocisków rocznie do końca 2025 roku. Obecnie te moce są szacowane na nieco ponad milion rocznie.
Środki unijne mają też pobudzić dodatkowe inwestycje ze strony przemysłu poprzez współfinansowanie, co ma przełożyć się na łączną kwotę inwestycji o wartości około 1,4 mld euro.
Z Bukaresztu Justyna Prus (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Koniec chińskiego cudu gospodarczego
Fatalne perspektywy dla posiadaczy kredytów