Ardanowski: Ustępstwa Brukseli są minimalne
Ustępstwa Komisji Europejskiej są minimalne, taktyczne, wymuszone protestami rolniczymi i zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego - uważa poseł PiS, były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
W piątek Komisja Europejska opublikowała projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem. Propozycje zakładają m. in. zniesienie obowiązku ugorowania, wybór między dywersyfikacją upraw a zmianowaniem, uproszczenia dotyczące utrzymania okrywy glebowej. Szef MRiRW Czesław Siekierski pozytywnie ocenił te propozycje.
„W Unii brakuje refleksji”
To są ustępstwa tylko i wyłącznie taktyczne, wymuszone trochę sytuacją i protestami rolniczymi w Europie, w tym również w Polsce i zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Nie ma jakiejś istotniejszej refleksji i zmiany polityki klimatycznej Unii Europejskiej, odejścia od tej polityki, która uderzy wszystkich, nie tylko rolników – powiedział Ardanowski na konferencji prasowej w Lublinie.
Zastrzegł jednak, że „każde poluzowanie Zielonego Ładu trzeba przyjąć z zadowoleniem”.
Bruksela mięknie. Zielony Ład jednak do korekty
Jego zdaniem, sytuacja rolników jest trudna, więc dają oni wyraz swojemu niezadowoleniu. Wyraził też przekonanie, że protesty w całej Europie będą kontynuowane.
Mówiąc o pełnym otwarciu krajów unijnych na żywność z Ukrainy, stwierdził, że decyzję podjęła KE, „grożąc karami, jeżeli ktokolwiek nie chciałby wykonać tej decyzji o otwarciu”.
W środę 400 blokad
Od kilku tygodni w Polsce i innych krajach UE trwają protesty rolników. Polscy rolnicy żądają odstąpienia od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrony hodowli zwierzęcej w Polsce.
Na środę zapowiedziano kolejną odsłonę ogólnopolskiego strajku rolników. W całym kraju spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na zamieszczonej w sieci mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów.
Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych dotyczących m. in. rolnictwa, które mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcję użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, obowiązkowe przeznaczenie 25 proc. areału ziemi pod uprawy ekologiczne.
Piotr Nowak (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Drżyjcie pracodawcy! Pracownicy mają potężny oręż