TEMAT DNIA
Zarząd NBP: to próba rozbijania podstaw państwa
Wiceprezes NBP Paweł Szałamacha: mamy do czynienia z próbą likwidacji niezależności banku centralnego. Ten atak się się nie powiedzie, niezależności banku centralnego nie da się złamać i zniszczyć.
„Dziś stoimy wobec próby złamania niezależności polskiego banku centralnego podjętej przez stu kilkudziesięciu posłów. Dzieje się to poprzez wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunał Stanu” - wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Paweł Szałamacha na konferencji prasowej, odnosząc się do zarzutów sformułowanych we wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego.
Jesteśmy oskarżeni za to co możemy i powinniśmy robić – oświadczył Paweł Szałamacha na konferencji prasowej.
Mamy do czynienia z próbą likwidacji niezależności banku centralnego. To próba rozbijania podstaw państwa polskiego – ocenił Paweł Szałamacha, , odnosząc się do zarzutów sformułowanych we wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego..
»» O wniosku KO czytaj tutaj:
Jest wniosek o postawienie prezesa NBP przed TS
Przedstawiciele NBP podkreślali na konferencji, oceniając wniosek, że ”to nie jest sprawa personalna tej jednej osoby„.
„To rozbijanie podstaw państwa polskiego i jego gospodarki” - zaznaczył.
»» O ataku KO na prezesa NBP czytaj tutaj:
„Wyślę list do Tuska” - Szef NBP wyciąga rękę na zgodę
Adam Glapiński „nie odsunie się” od zarządzania NBP
Domański nie chce wchodzić w spór o Glapińskiego
Politico: EBC może bronić Glapińskiego
Operacje na rynku obligacji profesjonalne i zgodne z prawem
Szałamacha na wtorkowej konferencji członków zarządu NBP odniósł się do jednego z zarzutów sformułowanych we wstępnym wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Dotyczył on zakupu na rynku wtórnym obligacji emitowanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa. Przedstawiciel NBP wskazał, że wnioskodawcy twierdzą, że było to złamanie konstytucji.
„NBP, tak jak i system amerykańskiej rezerwy federalnej, Bank Anglii czy Europejski Bank Centralny, dokonywał skupu obligacji w czasie covidu w latach 2020-2021 (…) Operacje te były przeprowadzone z zachowaniem najwyższych standardów na otwartych aukcjach. Aukcje te były ogłaszane publicznie, dostępne dla wszystkich banków mających dostęp do systemów transakcyjnych NBP” - wskazał Szałamacha, dodając, że w tej sposób skupiono obligacje na ok. 144 mld zł.
Członek zarządu NBP przypomniał, że w czasie pandemii Narodowy Bank Polski podjął szereg działań nadzwyczajnych. Wymienił obniżenie przez RPP podstawowej stopy procentowej do 0,1 proc., obniżenie poziomu rezerwy obowiązkowej banków, czy zniesienie buforu ryzyka systemowego. „Te wszystkie działania odniosły pozytywny skutek: inflacja powróciła do celu, PKB Polski jest większe o 10 proc. wobec 2019 r., mamy także historycznie niskie bezrobocie” - podkreślił.
Według Szałamachy, gdyby NBP nie podjął takich działań, to alternatywą byłby m.in. głęboki spadek PKP, kryzys systemu finansowego, upadek tysięcy firm, wysokie bezrobocie i także możliwa fala emigracji z Polski.
„Działania NBP były uzasadnione ekonomicznie i w pełni zgodne z prawem” - podkreślił.
Przypomniał, że art. 227 Konstytucji RP stanowi, że to NBP przysługuje wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej.
„Jest to prawo wyłączne. NBP nie ma obowiązku uzgadniania polityki pieniężnej, a inne instytucje nie mogą wkraczać na ten obszar” - dodał.
Zwrócił ponadto uwagę, że art. 48 ustawy o NBP jasno stanowi, iż polski bank centralny może skupować i sprzedawać dłużne papiery wartościowe w ramach operacji otwartego rynku.
„Jesteśmy oskarżani za to, co możemy i powinniśmy robić. Wnioskodawcy (posłowie - PAP) tworzą stan, w którym - w przypadku podobnych zagrożeń w przyszłości - Polska będzie bezbronna, a osoby zajmujące funkcje publiczne będą się bały podejmowania decyzji” - ocenił.
Według Szałamachy komunikat wysłany w związku ze złożeniem wstępnego wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu brzmi: „Jeżeli w chwili zagrożenia wykażesz spokój, odwagę i wiedzę, podejmiesz konieczne decyzje, odniesiesz sukces i wyciągniesz kraj z opresji, to zwycięzca kolejnych wyborów będzie chciał wsadzić ciebie do więzienia„.
Sek, Michał Boroń (PAP)